Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort de comun acord

fostu sot a bagat divortu, mentionez ca, am 2 copii minori in acelas dosar a bagat si incredintare minori am avut 2 infatisari pana acum la a 2 infatisare a fost de acord sa divortam si am semnat amandoi ,intrebarea mea este poate sa mai faca apel sau recurs la divort?
in cazul in care divortul se intemeiaza pe acordul ambilor soti, hotararea care se pronunta este definitiva si irevocabila.
cu alte cuvinte, fostul sot nu va putea face apel , in ceea ce priveste divortul.
Se poate da sentinta de divort fara a se stabili custodia? Iar daca nu s-a dat hotararea de divort, atunci eu stiam ca se poate renunta pe parcursul procesului la actiune.
roxanel a scris:

in cazul in care divortul se intemeiaza pe acordul ambilor soti, hotararea care se pronunta este definitiva si irevocabila.
cu alte cuvinte, fostul sot nu va putea face apel , in ceea ce priveste divortul.

Eu am tocmai am terminat un divort prin acord comun, iar pe sentinta scrie ca se poate face recurs in 15 zile de la data comunicarii.