Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carnete munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carnete munca

Modalitate de predare a carnetelor de4 munca titularilor
- In ce priveşte carnetele de muncă aflate în evidenţa I.T.M., acestea, se vor
închide şi certifica, după care , pe bază de proces- verbal se vor preda agenţilor
economici , care la rândul lor le vor preda salariaţilor , astfel încât acţiunea să se termine la data de 01.06.2011. ªi în acest caz, I.T.M. , va începe acţiunea de predare a carnetelor de muncă pe bază de programare, care va fi anunţată în timp util.

Conform OUG 148/2008:

"Art. 296. - (1) Vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se probează cu carnetul de muncă.

(2) După data abrogării Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, cu modificările ulterioare, vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu posedă carnet de muncă, de către instanţa judecătorească competentă să soluţioneze conflictele de muncă, pe baza înscrisurilor sau a altor probe din care să rezulte existenţa raporturilor de muncă. Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogării Decretului nr. 92/1976, cu modificările ulterioare, se vor soluţiona potrivit dispoziţiilor acestui act normativ.

(3) Angajatorii care păstrează şi completează carnetele de muncă le vor elibera titularilor în mod eşalonat, până la data de 30 iunie 2011, pe bază de proces-verbal individual de predare-primire.

(4) Inspectoratele teritoriale de muncă ce deţin carnetele de muncă ale salariaţilor le vor elibera până la data prevăzută la alin. (3), în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, familiei şi egalităţii de şanse."

2. La articolul 298, alineatul (3) va avea următorul cuprins:

"(3) Pe data de 1 ianuarie 2011 se abrogă dispoziţiile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, publicat în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 37 din 26 aprilie 1976, cu modificările ulterioare."

Popa Adrian, Contabil
Am carnetele de munca vizate de ITM. Ma interesa: procedeul de predare al CM titularilor ( tabel cu toti salariatii sa individual) si daca conducatorul unitatii semneaya acest PV, cate exemplare si unde se pastreaya sau fiecare face cum crede...
Am gasit un model
Proces verbal de predare-primire carnete de munca

S.C. ……………………… S.R.L. (S.A.)

str. ……………………………. nr. … AVIZAT,

Localitate ………………., judet/sector …………… Sef Serviciu Personal

nr. … din data de ……………

……………………..
PROCES-VERBAL

de predare-primire carnete de munca

Încheiat astazi data …………………………. în baza prevederilor Art. 6 alin. (3) din Decretul nr. 92/1976 privind carnetul de munca

Între Dl./Dna. .............................................. care preda si Dl./Dna. ............................................... care primeste un numar de .... (.............................................. ) carnete de munca ale salariatilor S.C. ................................................................... S.R.L. (S.A.), dupa cum urmeaza:

Nr. crt. Numele salariatului Serie si numar carnet de munca

Am predat, Am primit,

.............................................. ..............................................

(nume si prenume) (nume si prenume)

.............................................. ..............................................

(functie) (functie)

.............................................. ..............................................

(semnatura) (semnatura)

sursa:[ link extern ]

#-o Eu sunt S.C. si vreau sa predau carnetele de munca titularilor nu la ITM. Au fost deja la ITM si sunt vizate.
1. Faceti un tabel cu urmatoarele coloane: Nr.crt., Numele si prenumele, CNP, Seria si nr. carnetului de munca, Data primiri, Semnatura de primire.
2. Pe acest tabel inscrieti toti salariatii cu carnet de munca si le predati, sub semnatura, atunci cand se prezinta sa le ia.
3. Acest tabel nu trebuie semnat de angajator dar trebuie pastrat in arhiva comp. R.U. pentru a putea justifica oricand ca s-au predat carnetele de munca.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane