Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratie pentru subventii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratie pentru subventii

Va rog sa ma ajutati intr-o problema.
In aprilie 2008 a aparut ordinul 1224 care introduce o declaratie a subventiilor si a transferurilor de la bug de stat
Intrebarea mea este: se vor include pe langa subventii si sumele incasate reprezentand tva de rambursat???????
va multumesc!

Conform prevederilor art,137 alin.1 din Codul Fiscal - Baza de impozitare a TVA este constituita din:
a) pentru livrari de bunuri si prestari de servicii, altele decat cele prevazute la lit.b si c. din tot ceea ce constituie contrapartida obtinuta sau care urmeaza a fi obtinuta de furnizor ori prestator din partea cumparatorului , beneficiarului sau a unui tert, inclusiv subventiile direct legate de pretul acestor operatiuni.
NM.pct.18(1) - Subventiile primite de la bugetul de stat, bugetele locale sau bugetul Comunitar, legate direct de pretul bunurilor livrate si/sau al serviciilor prestate, se includ in baza de impozitare.
Exigibilitatea TVA pentru aceste subventii intervine la data incasarii lor de la bugetul de stat, bugetele locale sau bugetul Comunitar.
Se considera ca subventiile sunt legate direct de pret daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) suma subventiei sa depinda de volumul lucarilor livrate/serviciilor prestate;
b) suma subventiei sa poata fi determinata inainte de desfasurarea activitatii;

Art. 138 - Ajustarea bazei de impozitare - acesta nu include subventiile.
In concluzie, nu trebuie sa solicitati rambursarea TVA.