Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala

Buna ziua,
Am nevoie de niste lamuriri in ceea ce priveste contestarea unui proces verbal prin care am fost sanctionat cu retinerea permisului pentru dapasirea coloanei stationata la semafor pe culoarea rosie.
Pe scurt am doua intrebari:
1. se considera depasire de coloana la semafor situatia in care strada are doua benzi de circulatie iar eu am circulat pe banda 1 intrand in fata coloanei de pe nada 2 fara a intra in intersectie pe culoarea rosie si fara a intersecta linia continua?
2. pot contesta procesul verbal pentru denumirea strazii gresita ( lipseste o litera) si pentru faptul ca nu este precizat orasul in care s-a intamplat fapta?

Multumesc anticipat!
Daca acestea exista,cu atat mai bine,oricum probatiunea cade in sarcina politiei.
Eu ma indoiesc cu privire la existenta unor inragistrari,daca apelul catre colegi sau constatarea a fost facuta de agenti dintr-o masina aflata in coloana oficiala