avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate sediu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate sediu

buna ziua. am sediul la locuinta proprietate unde tin evidenta contabila primara si punct de lucru la 25 km .intrebare: ce documente privind contabilitate primara trebuie sa am la punctul de lucru> ma refer la ; facturi+ nir ,raport de gestiune .registrul de casa?? eu le tin la sediul social este bine??????:stunned:
Cel mai recent răspuns: Popa Adrian , Contabil 20:51, 14 Februarie 2011
ce fel de activitate desfasurati la punctul de lucru?
4711
Ar trebui sa faceti:

Registru de casa
Niru-urile la facturile cu marfa primita
Fisa de magazie
Tot ce tine de psi si protectia muncii
Pontaje


Il completez pe @lucian. La punctul de lucru trebuie sa mai detineti:

Registrul unic de control,care este separat de cel de la sediul societatii;
Registrul pentru casa de marcat;
Raport de gestiune.

Sa aveti toate autorizatiile si aveti obligatia de a afisa la loc vizibil urmatoarele acte:
Certificatul de inmatriculare(copie);
Program de functionare;
Numarul de telefon de la Oficiul pentru protectia consumatorului;
Plan de evacuare in caz de incendiu;
Un afis prin care aduceti la cunostinta clientilor ca bonul fiscal trebuie solicitat de acestia si pastrat pana la iesirea din unitate.
comert cu amanuntul(magazin general -alimentar) trebuie fise de magazie ?? am casa de marcat

Alte discuții în legătură

Evidenta contabila puncte de lucru AncaUrda AncaUrda O societate comerciala care are mai multe puncte de lucru: un magazin, un restaurant si o balta de pescuit, ce evidente contabile trebuie sa tina la fiecare ... (vezi toată discuția)
Pasi de urmat in deschiderea unui magazin. cosminsandu cosminsandu Buna ziua, locuiesc in Calarasi, unde am si infiintat un SRL la care astept certificatul si intentionez sa deschid un magazin alimentar(CAEN 4711/4719) intr-un ... (vezi toată discuția)
Punct de lucru srl getazan getazan am deschis un punct de lucru la srl,ce documente trebuie sa existe la puctul de lucru(chiosc de vinz.cu amanuntul)in afara de casa de marcat, deasemeni rog sa ... (vezi toată discuția)