Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor de 16 ani poate calatori singur in strainatate?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor de 16 ani poate calatori singur in strainatate?

buna ,
poate calatorii singur in stainatate un minor de 16 ani? Problema mea este cred destul de des intalnita . Ambii parinti sunt plecati la munca in strainatate ,copilul ramas in Romania . Intrebare: In perioada vacantelor ,minorul de 16 ani poate calatorii singur in strainatate ,pentru a merge in vizita la parinti si pentru a se intoarce in Romania pentru anul scolar ? Minorul are si buletin si pasaport .Va multumesc anticipat!
Ce varsta aveti?
17 ani.peste 2 luni fac 18.
Pana la varsta de 18 ani numai in conditiile aratate de mine mai sus , deci insotit de o alta persoana majora ( cu mentiunile aratate) si pasaport iar dupa 18 ani nu mai aveti nevoie de nici o alta formalitate ci doar de cartea de identitate pentru a calatori in Franta.
Buna ziua .
am 15 ani si urmeaza sa plec in tabara in grecia cu un insotitor din cadrul scolii insa doar mama este in romania , tatal meu este in italia si nu stiu cum sa procedez pentru a imi da tata procura , va rog sa imi raspundeti
multumesc frumos
@nadiaa
Tatal dvs. poate sa faca procura la consulatul roman din Italia, si sa vi-o trimita prin posta, in original. Trimitet-i datele insotitorului, perioada si locatia exacta.