Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... strain de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

strain de succesiune

Stimate Doamne/Stimati Domni AVOCATI/CONSILIERI JURIDICI
In primul rand vreau sa va multumesc tuturor pentru acest site:
1) administratorului si initiatorilor site-ului;
2) Consultantilor de specialitate avocati, consilieri juridici care ajuta necunoscatorii in domeniu sa se orienteze cat de cat in hatisul legislativ sau al problemelor zilnice.
Am o problema de familie: o nepoata stabilita in SUA dupa terminarea masteratului finalizat in Philadelphia la o prestigioasa universitate, casatorita legal in SUA in 2003 care are testament din partea mamei respectiv tatalui pe universalitatea bunurilor mobile si imobile prin care e constituita legatar universal.
Tatal decedat in 2003 (octombrie), mama decedata in 2007 (august) Nu a venit in Romania de la plecarea la master (1999), are pasaportul in regula mi-a spus ea intr-un mesaj. Daca nu vine in Romania sa deschida succesiunea (sau sa faca prin procura aceasta succesiune) ea este straina de succesiune? Tradus in mai multe cuvinte ce inseamna strain de succesiune?
De fapt grija mea de persoana necunoscatoare a legislatiei respective este ca nu cumva sa-si piarda mostenirea...ea imi trimete din cand in cand bani pentru a plati intretinerea la bloc ( nelocuit, nu vrea sa intre nimeni in sanctuarul unde au locuit parintii sai) si lumina.
Sunt necajita ca cei de la televiziunea romana nu vor sa suspende plata abonamentului TV desi le-am trimis dovada ca nu sta nimeni in apartament (de la asociatia de locatari, certificate de deces). Sunt necajita ca cei de la Electrica nu vor sa schimbe profilul de consumator la abonament zero, cu toate ca persoana care citeste indexul stie ca au murit proprietarii apartamentului si ca fiica nu e in tara si vede ca nu se consuma nimic.
Momentan nu stiu ce perioada de timp nepoata mea nu poate veni in Romania si nici nu dispune de atatia bani sa faca demersurile legale acum.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
hacman a scris:

Stimate Doamne/Stimati Domni AVOCATI/CONSILIERI JURIDICI
In primul rand vreau sa va multumesc tuturor pentru acest site:
1) administratorului si initiatorilor site-ului;
2) Consultantilor de specialitate avocati, consilieri juridici care ajuta necunoscatorii in domeniu sa se orienteze cat de cat in hatisul legislativ sau al problemelor zilnice.
Am o problema de familie: o nepoata stabilita in SUA dupa terminarea masteratului finalizat in Philadelphia la o prestigioasa universitate, casatorita legal in SUA in 2003 care are testament din partea mamei respectiv tatalui pe universalitatea bunurilor mobile si imobile prin care e constituita legatar universal.
Tatal decedat in 2003 (octombrie), mama decedata in 2007 (august) Nu a venit in Romania de la plecarea la master (1999), are pasaportul in regula mi-a spus ea intr-un mesaj. Daca nu vine in Romania sa deschida succesiunea (sau sa faca prin procura aceasta succesiune) ea este straina de succesiune? Tradus in mai multe cuvinte ce inseamna strain de succesiune?
De fapt grija mea de persoana necunoscatoare a legislatiei respective este ca nu cumva sa-si piarda mostenirea...ea imi trimete din cand in cand bani pentru a plati intretinerea la bloc ( nelocuit, nu vrea sa intre nimeni in sanctuarul unde au locuit parintii sai) si lumina.
Sunt necajita ca cei de la televiziunea romana nu vor sa suspende plata abonamentului TV desi le-am trimis dovada ca nu sta nimeni in apartament (de la asociatia de locatari, certificate de deces). Sunt necajita ca cei de la Electrica nu vor sa schimbe profilul de consumator la abonament zero, cu toate ca persoana care citeste indexul stie ca au murit proprietarii apartamentului si ca fiica nu e in tara si vede ca nu se consuma nimic.
Momentan nu stiu ce perioada de timp nepoata mea nu poate veni in Romania si nici nu dispune de atatia bani sa faca demersurile legale acum.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Daca e unica mostenitoare nu are de ce sa-si faca probleme.
In caz contrar s-ar putea sa apara, in afara de cazul in care a facut declaratii de acceptare a succesiunilor.
Nu inteleg de ce s-au facut testamente, daca era fiica lor?
Strain de succesiune este acea persoana care nu are vocatie succesorala sau chemare la mostenire. Vocatia succesorala, in sens general, exprima potentialitatea unor rude ale lui de cuius (decedatului) determinate ca facand parte din cele patru clase de mostenitori, de a culege mostenirea, in cazul mostenirii legale ( cand decedatul nu a dispus prin testament ) iar in cazul mostenirii testamentare, potentialitatea oricaror persoane de a culege mostenirea in virtutea testamentului lui de cuius ( cu limitarile aduse de rezerva succesorala aplicabila unor categorii de mostenitori cum este cazul nepoatei d-voastra).
Simate dle Lucian,
Multumesc pentru promptitudinea raspunsului.
Era fiica lor, testamentele au fost initiate in luna mai 2003 de raposatul ei tata, bolnav de cancer cu metastaza (a si decedat in octombrie acelasi an 2003) si au fost redactate de un notar din cartier, (mama ei a murit in 2007, august).
Ce sa spun... nepoata aceasta a fost favorita mea, mama ei verisoara mea de gradul 1, a fost mai apropiata de mine, noi am dus-o cu masina pe la doctori a murit dupa o metastaza si ea ( ce tragedie ambii parinti morti departe de copilul lor unic, i-am ingropat, a contribuit cu bani nepoata mea)...Mama ei a facut liceul locuind in Bucuresti la mama mea, eram cu 18 ani mai mica decat mama ei. Noi tinem foarte mult unii la altii in familie si ne-am ajutat cu ce am putut. Mi-a parut rau ca mama ei care o iubea nespus nu a avut ocazia sa o vada de atatia ani...nu s-a primit viza...Cand era mica nepoata mea ma iubea si ea foarte mult nu se deslipea de mine...Apoi a crescut, eu m-am casatorit am alte obligatii ea a plecat, s-a casatorit are alte obligatii...Dar o iubesc si vreau sa o ajut sa intre in posesia titlurilor de proprietar ...Stiu ca nu pot face nimic eu in numele ei pentru rezolvarea succesiunii parintilor ei fara indeplinirea unor demersuri specifice...

Stimata/Stimate Shiba
Multumesc mult pentru raspunsul prompt.

Multumesc pentru sfaturi, voi proceda ca atare...
Nepoata mea este unicul copil al parintilor sai.
hacman, utilizator
Doamna, daca vreti sa va ajutam cu un sfat, poate raspundeti la intrebarile colegului. In necunostinta de cauza nu prea putem da un sfat care sa stea in picioare.
Cati mostenitori sunt? Cine mai poate mosteni? Mai are frati nepoata dv.?

:offtopic: De asemenea, va rog sa nu mai scrieti doua sau mai multe mesaje consecutiv; daca aveti ceva de adaugat, puteti adauga prin editarea mesajului anterior.
AVLIL a scris:
De asemenea, va rog sa nu mai scrieti doua sau mai multe mesaje consecutiv; daca aveti ceva de adaugat, puteti adauga prin editarea mesajului anterior.

Subscriu, de data asta am modificat eu.