Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Durate pastrare documente in arhiva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Durate pastrare documente in arhiva

Buna ziua! as vrea si eu sa stiu care este durata de pastrare in arhiva a documentelor: NIR,contract de munca, autorizatii personal, autorizatii laborator, diplome, instruiri, buletine de verificare, certificate de etalonare, contracte aprovizioanare , contracte verificari metrologice. Mutumesc anticipat!
Sper sa va ajute link-ul urmator.

www.avocatnet.ro/content/art...
In general, arhiva se pastreaza 10 ani. Exceptie fac documentele legate de salariati care se pastreaza 50 ani.
ideea este ca imi trebuie pentru fiecare durata de pastrare...
Buna ziua,

Puteti sa-mi spuneti care este baza legala unde scrie ca dosarele de personal trebuie pastrate 50 ani?

Multumesc frumos.
Arhivarea şi păstrarea registrelor şi a documentelor financiar-contabile este reglementata de Ordin 3512/2008.

Codul Muncii:

Art. 168. - (1) Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.
(2) Statele de plată, precum şi celelalte documente justificative se păstrează şi se arhivează de către angajator în aceleaşi condiţii şi termene ca în cazul actelor contabile, conform legii.
Ioan Petru Butariu, Contabil