avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Durate pastrare documente in arhiva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Durate pastrare documente in arhiva

Buna ziua! as vrea si eu sa stiu care este durata de pastrare in arhiva a documentelor: NIR,contract de munca, autorizatii personal, autorizatii laborator, diplome, instruiri, buletine de verificare, certificate de etalonare, contracte aprovizioanare , contracte verificari metrologice. Mutumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 13:26, 26 Septembrie 2014
Sper sa va ajute link-ul urmator.

www.avocatnet.ro/content/art...
In general, arhiva se pastreaza 10 ani. Exceptie fac documentele legate de salariati care se pastreaza 50 ani.
ideea este ca imi trebuie pentru fiecare durata de pastrare...
Buna ziua,

Puteti sa-mi spuneti care este baza legala unde scrie ca dosarele de personal trebuie pastrate 50 ani?

Multumesc frumos.
Arhivarea şi păstrarea registrelor şi a documentelor financiar-contabile este reglementata de Ordin 3512/2008.

Codul Muncii:

Art. 168. - (1) Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.
(2) Statele de plată, precum şi celelalte documente justificative se păstrează şi se arhivează de către angajator în aceleaşi condiţii şi termene ca în cazul actelor contabile, conform legii.
Ultima modificare: Vineri, 26 Septembrie 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Timpul legal de pastrare acte salarii Isabela68 Isabela68 Imi poate spune cineva care este timpul legal de pastrare a actelor de salarii? Si ma refer aici nu numai la statele de salarii, care se pastreaza 50 de ani. ... (vezi toată discuția)
Arhivarea documentelor teslovan florentina teslovan florentina Va rog sa-mi spuneti daca exista un ordin mai nou cu privire la arhivarea documentelor financiar-contabile.Eu stiu doar ordinul 3512/2008.Multumesc. (vezi toată discuția)
Legea contabilitatii actualizata amalianeag amalianeag Ma ajutati cu Legea contabilitatii actualizata? Ma intereseaza in mod special termenele de pastrare a documentelor justificative si a registrelor de contab, ... (vezi toată discuția)