Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Reincadrarea personalului platit din fonduri publice, ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Reincadrarea personalului platit din fonduri publice, in 2011

cu ce salariu va fi reancadrat in ianuarie 2011 un functionar public care cu 1 decembrie 2010 a fost promovat in functia de consilier asisistent tr 3 din referent de specialitate asistent tr 1
Conform legii 285/2010 si inteligentelor ei norme de aplicare, cu salariul pe care l-a avut in iulie 2010, dupa reducerea cu 25%, la care se va aplica un procent de 15%. In minunata gandire a celor care au elaborat asemenea acte normative, nu s-au prevazut exceptii in cazul celor care, din iulie/octombrie 2010 si pana la sfarsitul anului, li s-a majorat/diminuat salariul (cum ar fi in cazul celor care au promovat sau au fost retrogradati in functie)
In ordinul 77/2011 care aproba Normele Metodologice de aplicare ale Legii 284/2010 la titlul II Calculul salariului de baza lit A ,ultimul paragraf ,prevede:
,,La stabilirea drepturilor salariale pentru personalul platit din fonduri publice, incepand cu 1 ianuarie 2011, se va tine seama de gradul sau treapta profesionala, vechimea in munca, vechimea in functie sau, dupa caz, in specialitate, dobandite in conditiile legii pana la 31 decembrie 2010, ca urmare a angajarii, avansarii sau promovarii in perioada octombrie—decembrie 2010. ''
parerea mea ca dumneavoastra trebuie sa fiti salarizat similar cu un coleg care era incadrat la 30.06.2010 in aceeasi functie in care dumneavoastra ati avansat.

Exactly:)