Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

BUNA ZIUA.AM SI EU O INTREBARE.ODATA CE AM UN CERTIFICAT DE MOSTENITOR FINAL EL FACE SI CA TITLU DE PROPRIETATE.DACA NU CE TREBUIE SA FAC CA SA IL AM?SAU NU MAI E NECESAR?
certificatul de mostenitor va da calitatea si cota ce vi se cuvine din mostenire.
aveti nevoie si de titlul de proprtietate!
Certificatul de mostenitor face dovada calitatii de mostenitor si a cotei sau a bunurilor care se cuvin fiecarui mostenitor. (dovada dobandirii pe cale de mostenire).
El nu constituie insa un titlu de proprietate. Adica nu constituie o dovada ca bunurile aratate in cuprinsul sau i-au si apartinut defunctului in proprietate.
Mai pe romaneste: putem intalni in certificatul de mostenitor si ...capra vecinului (adica un bun despre care se putea presupune ca era al mortului, dar care in realitate era proprietatea altuia) . De aceea, certificatul de mostenitor nu face dovada proprietatii.

Pentru a face dovada proprietatii trebuie sa existe un act / titlu de proprietate pe numele mortului si alaturat lui certificatul de mostenitor de pe urma defunctului (in care figureaza mostenitorii acestuia).
romascanu, moderator
daca aveti certificat de mostenitor rezultat in baza dezbaterii unei succesiuni acesta atesta ca sunteti proprietar pe ce ati mostenit.