Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pierzi mostenirea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pierzi mostenirea?

Cum se procedeaza daca ai devenit mostenitor in1983 cu certificat de mostenitor, dar nu ai facut actele pentru a deveni proprietar la acea mostenire nu ai platit impozite, pierzi acea mostenire?
Sau ce trebuie facut acum, unde si cum trebuie inceputa demersurile.
Multumesc
Elena

ai devenit mostenitor in1983 cu certificat de mostenitor

Certificatul de mostenitor atesta calitatea de succesor, nu insa , si dreptul de proprietate .
Intrucat ati acceptat mostenirea in termen de 6 luni de la moartea autorului , nu sunteti straini de succesiune , si , pe cale de consecinta,puteti proceda la iesirea din indiviziune , in vederea stabilirii unui drept exclusiv asupra bunurilor ce compun masa succesorala.

Iar sistarea indiviziunii poate avea loc fie prin buna intelegere, exprimata in fata notarului public , fie prin procedura contencioasa , realizata in fata judecatoriei in a carei raza teritoriala s-a regasit ultimul domiciliu al defunctului .
Insusi certificatul de mostenitor este titlu dv de proprietate. Acum trebuie stiut despre ce bunuri vb, faptul ca nu ai platit impozite nu coincide cu pierderea dreptului de proprietate. A fost inscris in registrul de transcriptiuni si inscriptiuni la acea vreme ? Daca e teren .... care e situatia actuala a lui ? e ocupat sau nu ? mai multe detalii va rog . De asemenea trebuie mai intai sa va deschideti rol fiscal si sa platiti.
ContSters112731, utilizator
Nu , certificatul de mostenitor nu e titlu de proprietate , ci face doar dovada calitatii de mostenitor.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Sustin ideea colegei, certificatul de mostenitor arata numai transmisiunea dreptului de proprietate care se atesta prin titlul autorului (defunctului).
IN rest insa, e nevoie de raspunsuri la intrebarile de mai sus pentru o parere reala... Mai ales cine poseda terenul, eventual in ce baza, daca sunt mai multi mostenitori?... etc.
CERTIFICATUL DE MOSTENITOR REPREZINTA TITLUL DE PROPRIETATE !
Titlul de proprietate arata tocmai " transmisiunea dreptului de proprietate "
Va rog, tr sa recunoastem ca este proprietar, din speta expusa asa reiese, pana la alte argumentari ale acesteia...