Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... vanzare apartament ipotecat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

vanzare apartament ipotecat

am luat un credit de nevoi personale cu ipoteca, cu ipoteca pe apartamentul parintilor. Din banii obtinuti am cumparat un apartament. acum vrem sa vindem acest apartament pt ca parintii vor sa ni-l vanda pe al lor. se poate face contract vanzare-cumparare daca noi suntem cumparatorii iar creditul este tot pe numele nostru, apartamentul ramanand tot ipotecat in favoarea bancii?
Buna ziua !
Un imobil ce are inscrisa o astfel de sarcina nu poate fi vandut decat cu acordul creditorului ipotecar. In acest sens sunteti obligati sa solicitati acest acord bancii creditoare.
Cu stima !