Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Medic de familie- cheltuieli deductibile (cum?)
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Medic de familie- cheltuieli deductibile (cum?)

Sunt medic de familie (profesie liberala) si am un cabinet medical individual. Imi conduc contabilitatea (in partida simpla) singura!
Am cateva probleme:
1. Recent am renovat o camera din cabinet (pret 2500 ron)-tencuit pereti, glet, zugravit etc.
Pot deduce toata aceasta suma in acelasi an?
2. Am cumparat un electrocardiograf (7000 ron). Cum il inregistrez? Cum deduc aceasta suma de la impozitare? (nu mi se pare firesc sa platesc toata suma o data si sa scad aceasta cheltuiala in mai multi ani).
3. Care este valoarea maxima a unui obiect pentru a putea introduce toata aceasta suma o data ca si cheltuiala?
m2008 a scris:

Stie cineva un pot incadra un electrocardiograf, respectiv ecograf, conform catalogului de clasificare a mijloacelor fixe?

Nu inteleg intrebarea ??? Este cumva vorba de perioada de amortizare??
Nu am catalogul acasa dar vezi
Grupa 2 – Instalatii tehnice, mijloace de transport, animale si plantatii, care cuprinde urmatoarele subgrupe:

Echipamente tehnologice (masini, utilaje, instalatii de lucru);
Aparate si instalatii de masura, control si reglare;

ContSters42967, utilizator
Am vazut grupa...dar nu stiu exact in ce sugrupa sa il incadrez, ca una e cu 8-12 ani, alta 4-8 ani
m2008 a scris:

Am vazut grupa...dar nu stiu exact in ce sugrupa sa il incadrez, ca una e cu 8-12 ani, alta 4-8 ani

Subgrupa in care sunt evidentiate electrocardiograf, respectiv ecograf.
ghola a scris:

m2008 a scris:

Am vazut grupa...dar nu stiu exact in ce sugrupa sa il incadrez, ca una e cu 8-12 ani, alta 4-8 ani

Subgrupa in care sunt evidentiate electrocardiograf, respectiv ecograf.

Aici nu e evidentiat nici electrocardiograf nici ecograf.
2.1.25. Maşini, utilaje şi instalaţii pentru ocrotirea sănătăţii.
2.1.25.1. Aparate şi instrumente pentru oftalmologie, pentru oto-rino-laringologie.
Aparate şi instrumente pentru stomatologie.
Aparate şi instalaţii pentru fizioterapie.
Aparate şi instalaţii de laborator pentru analize medicale.
Utilaje, instalaţii şi aparate pentru ocrotire sănătăţii (sterilizare, dezinfecţii, dezinsecţii) 8-12
2.1.25.2. Aparate şi instrumente pentru diagnostic, pentru chirurgie, pentru narcoză şi reanimare, în afară de: 8-12
- aparate de înaltă tehnologie;
- aparate pentru măsurarea presiunii arteriale. 4-8
2.1.25.3. Aparate, instrumente, utilaje şi instalaţii pentru radiologie. 9-15
2.1.25.4. Alte maşini, utilaje şi instalaţii neregăsite în cadrul clasei 2.1.25. 8-12

Sa fie lal 2.1.25.2.1 (de inalta tehnologie ) sau la 2.1.25.4 (Alte maşini, utilaje şi instalaţii neregăsite în cadrul clasei 2.1.25)?
2.1.25.2. Aparate şi instrumente pentru diagnostic, deoarece in urma evaluarii medicale se pune diagnosticul.
Poti si in cele doua cazuri aratate de tine e chestie de interpretare.