avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1167 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurarea sociala de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurarea sociala de sanatate

sant intro situatie delicata,sant insarcinata nu am un loc de munca si nu am asigurare medicala,nu am bani pentru o asigurare medicala.
cum as putea sa procedez ?
o alta intrebare asigurare medicala se face cu alte firme sau doar cu statul
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:57, 14 Februarie 2011
mergeti la Casa de asigurari de sanatate si platiti o suma rezonabila pentru a va asigura , la stat nu la o alta firma.
Daca aveti sot si acesta este asigurat (este angajat cu CIM) puteti fi coasigurata sotului si nu mai platiti asigurarea de sanatate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot deveni coasigurat Corina271 Corina271 Buna ziua! De curand sotul meu s-a angajat si vreau sa devin coasigurat pentru ca sunt insarcinata si trebuie sa fiu coasigurata pentru a face niste ... (vezi toată discuția)
Care sunt conditiile si demersurile pentru a deveni coasigurat cas? virgil_xxl virgil_xxl Buna ziua. Am o mare nelamurire cu casa de asigurari de sanatate si am incercat sa ma informez prin telefon dar nici ei nu stiu exact... Problema sta in felul ... (vezi toată discuția)
Contributii de sanatate TANASENASTASA TANASENASTASA Daca eu sant angajata din 2015 cu contract de munca pe perioada definitiva,l_am luat pe sotul meu ca coasigurator la casa de asigurari de sanatate ca sa aiba ... (vezi toată discuția)