Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contributia pentru accidente de munca
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contributia pentru accidente de munca

Baza de calcul a contributiei pentru accidente de munca, in cazul unui concediu medical a ramas aceeasi, sal.minim/nr.zile lucratoare din luna x nr.zile lucratoare de concediu medical? Va multumesc
AMANDINA, utilizator
Buna ziua

salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata - 670 lei, corespunzator numarului zilelor lucr toare din concediul medical.
Nu se mai calculeaza la sal. minim.
Vedeti modificarile din Codul fiscal, art. 296^11 si din legea pensiilor 263/2010, art. 33 si 34.
(5) Pentru persoanele prevăzute la art. 2963 lit. e) şi g), baza lunară de calcul a contribuţiei de asigurare la accidente de muncă şi boli profesionale reprezintă suma câştigurilor brute realizate lunar de persoanele prevăzute la art. 2963 lit. a) şi b), respectiv salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, cu excepţia cazurilor de accident de muncă sau boală profesională.
CF art. 296.5
dana_b1702 a scris:

Nu se mai calculeaza la sal. minim.
Vedeti modificarile din Codul fiscal, art. 296^11 si din legea pensiilor 263/2010, art. 33 si 34.

Art 296"11 se refera la contributia la pensii nu la accidente de munca.

10. Articolul 33 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Art. 33. - Baza lunară de calcul a contribuţiei individuale de asigurări sociale în cazul asiguraţilor este prevăzută în Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare."
11. Articolul 34 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Art. 34. - Baza lunară de calcul a contribuţiei de asigurări sociale datorate de angajator este prevăzută în Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare."
(postat de colega de mai sus ce contine).

Popa Adrian, Contabil