Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... urgent!-furt intre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

urgent!-furt intre soti

Buna ziua. unei prietene de a mea aflate in divort. mai precis s-a emis hotararea judecatoreasca insa nu au trecut cele 30 zile in care se poate face apel iar partajul nu s-a terminat, fostul sot i-a furat masina. Autoturismul mentionat a fost achizitionat de ea in timpul casatoriei, prin credit.i-a si atras atentia sa nu mai foloseasca autoturismul,mai mult i-a luat si ambele chei insa i-a furat cheia din geanta si a plecat cu ea. Locuiesc inca impreuna.se poate face reclamatie de furt? este furt sau furt intre rude?
AVLIL a scris:

Nu pot sti daca e de alta parere, caci nu stim in ce masura s-a dovedit ce am aratat noi aici...
Daca ati avut insa dovezi, mergeti in instanta pe 278 indice 1...
Depinde de multe chestiuni de fapt, sunt amanunte semnificative, sigur ca au avut cei de la politie mai multe date decat am aflat noi pe un forum, ceea ce poate duce la schimbarea situatiei...

Ati avut avocat? :(

Oricum, nu ati fost sincer cu noi, caci in 8 mai ne intrebati daca se poate face reclamatie pentru furt si in 12 mai e deja NUP? Ceva e putred...
Si nu stiu daca era deja inceputa UP, caci nici nu stiati de furt intre soti, spuneati de furt intre rude, iar daca ar fi fost aruncata o privire in dosar, reiesea clar furt intre soti... Ciudat. :-/

eu nu am spus ca s-a dat solutia de NUP. nici nu era timp. Eu am spus ce a afirmat politistul dupa audierea partilor,adica doar a celor 2 soti ca nu sunt si alti martori.
Pai fara martori, cum v-ati gandit sa probabi? Se acuza oameni asa, pe spuse?
Faceti o plangere in scris sau, daca exista deja dosar deschis, trimiteti propuneri de martori spre audiat...
Daca va spuneam sa va faceti o operatie, va taiati singur? Trebuia sa faceti intai o notificare celuilalt sot, apoi plangerea trebuia facuta complet, cu propuneri de martori... Stiti cate dosare au politistii si procurorii? Sute... Abia asteapta sa scape de unul sau altul... mai ales daca nu este sustinuta cum trebuie acuzatia...
Noi va dam aici sfaturi, dar luati un avocat care sa faca aceste lucruri, ca altfel le face...
De obicei plangerile astea sunt greu de dovedit.
Unul striga ca i s-a furat, celalalt zice ca n-a furat nimic.
Martori ioc. Si asa apare NUP. ;)
a consultat un avocat si i-a spus ca poate fi obligat ,sotul,sa-i dea autoturismul inapoi deoarece este loat prin credit auto si nu poate fi instrainat pana la terminarea ratelor. Cartea de Identitate a vehicolului este la banca. Nu stiu prin ce modalitate va fi obligat dar.....
Aici, nu e neaparat... depinde si de cine plateste ratele, de partaj... pe penal cred ca se putea mai rapid...
Acum, depinde si de abordare, da' daca mergi cu toate probele in mana intr-un civil, tot te poate plimba partea adversa... In penal, dureaza putintel emiterea ordonantei de trimitere in judecata, insa daca ai toate dovezile, ajungi sa te judeci mai repede.
Parerea mea.
In plus, e mai amenintator un penal decat un civil. Zic eu.