Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... urgent!-furt intre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

urgent!-furt intre soti

Buna ziua. unei prietene de a mea aflate in divort. mai precis s-a emis hotararea judecatoreasca insa nu au trecut cele 30 zile in care se poate face apel iar partajul nu s-a terminat, fostul sot i-a furat masina. Autoturismul mentionat a fost achizitionat de ea in timpul casatoriei, prin credit.i-a si atras atentia sa nu mai foloseasca autoturismul,mai mult i-a luat si ambele chei insa i-a furat cheia din geanta si a plecat cu ea. Locuiesc inca impreuna.se poate face reclamatie de furt? este furt sau furt intre rude?
Intradevar ii penal e mult mai amenintator!=D>
Politistul ala nu avea chef de un dosar in plus... Cum sa nu fie martori, nu stia nimeni din oras ca dv. foloseati, in mod normal, masina? Nu aveti vreo verisoara, nu aveti vreo amica, nu sunt colegi de munca, parinti ai copilului dv. (ca ati spus ca-l luati si pe el cu masina)... Nimeni-nimeni nu exista care sa spuna ca dv. foloseati masina aia? Si de el macar ca nu se stie?

Cred ca ati gresit mergand cu el la politie. In primul rand, daca mergeati sa va interesati singura, aflati ceva ce puteati folosi doar dv. Dar... asa, chiar cand veti depune plangere, el va putea sa va spuna: nu e nimic, nu ne-a zis politaiul?
Si sa va trateze cu flit...

Nu inteleg, cine ia hotul si merge cu el la politie de mana? Cum de a acceptat? :O
Liliana Gradinaru, Avocat
pai nu a mers nimeni cu el de mana. a fost si el chemat la politie pentru declaratii. Nu stiu daca merge. Poare spune ca i-a dat ia cheia de buna voie atata timp cat nu a fost in casa un martor..........

:offtopic: Nu mai citati inutil chiar mesajul anterior. Multumesc!
ContSters20980, utilizator
Cum adica, in 2 zile s-a intocmit deja dosar, s-a chemat omul la politie, a dat declaratie? deci exista dosar facut sau nu? Ca doar n-au citat omul asa, fara a intocmi dosar? :O
Si a doua zi deja l-au chemat? Azi depune plangerea, maine se audiaza faptasul...
Pai poate i-a dat cheia de buna voie, dar faptul ca i-o cere inapoi nu inseamna ca omul nu mai are invoirea detinatorului autovehiculului?
De-aia ziceam de un avocat, ca ii trimiteati inainte o instiintare, o notificare pe care o puteati folosi apoi si in civil si in penal...
AVLIL a scris:

Cum adica, in 2 zile s-a intocmit deja dosar, s-a chemat omul la politie, a dat declaratie? deci exista dosar facut sau nu? Ca doar n-au citat omul asa, fara a intocmi dosar? :O
Si a doua zi deja l-au chemat? Azi depune plangerea, maine se audiaza faptasul...
Pai poate i-a dat cheia de buna voie, dar faptul ca i-o cere inapoi nu inseamna ca omul nu mai are invoirea detinatorului autovehiculului?
De-aia ziceam de un avocat, ca ii trimiteati inainte o instiintare, o notificare pe care o puteati folosi apoi si in civil si in penal...
[/

sotul a fost chemat telefonic a doua zi dupa ce a fost inregistrata plangerea si audiata sotia,a venit si a dat declaratie. ce vi se pare asa de anormal?