Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... schimbare temporara functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

schimbare temporara functie

Buna
Am urmatoarea speta la care ma tot gadnsec pentru a-i gasi solutia optima si legala de rezolvare a acesteia .
Doresc sa numesc o persoana incadrata in functia de instalator pe o perioada de 2 luni pentru a asigura interimatul unei functii de conducere .( sef departament ) pana la data in care conducerea va desemna prin concurs o persoana pentru ocuparea acestui post .
Va rog sa imi expuneti pararere d-voastra . In acest caz va trebui intocmit un act aditional de modificare functie a angajatului ( inregistrare in carnet modificare functie , in Revisal etc) sau pot sa ii dau angajatului o nota de asigurare a interimatului( sau act aditional) precum si fisa de post fara a mai trece acesta schimbare in carnetul de munca si/sau Revisal Ce spuneti . Ma interezeaza parerea d-voastra
Faceti o decizie prin care il numiti sef de departament cu delegatie, pe perioada de 2 luni, plus fisa postului in care este delegat.Daca ii veti schimba salarizarea pe aceasta perioada, e corect sa treceti in cartea de munca, la fel si mentiunea ca este delegat temporar in functia x. Din pacate angajatorii de cele mai multe ori nu remunereaza aceste interimate... Corect este si ca dvs. sa obtineti acordul angajatului printr-un act aditional la CIM, deoarece nu se poate spune ca inexistenta unui sef de compartiment e caz de forta majora vreme de 2 luni.
Multumesc.
gheorghita a scris:

Buna
Am urmatoarea speta la care ma tot gadnsec pentru a-i gasi solutia optima si legala de rezolvare a acesteia .
Doresc sa numesc o persoana incadrata in functia de instalator pe o perioada de 2 luni pentru a asigura interimatul unei functii de conducere .( sef departament ) pana la data in care conducerea va desemna prin concurs o persoana pentru ocuparea acestui post .
Va rog sa imi expuneti pararere d-voastra . In acest caz va trebui intocmit un act aditional de modificare functie a angajatului ( inregistrare in carnet modificare functie , in Revisal etc) sau pot sa ii dau angajatului o nota de asigurare a interimatului( sau act aditional) precum si fisa de post fara a mai trece acesta schimbare in carnetul de munca si/sau Revisal Ce spuneti . Ma interezeaza parerea d-voastra

Orice modificare a contractului individual de munca se face prin incheierea unui act aditional.
In situatia expusa de dvs, se poate folosi urmatoarele posibilitati:
1. se incheie un act aditional prin care se modifica functia si salariul
2. ii puteti acorda un spor pentru cumulul de functii. Pentru exercitarea şi a unei alte funcţii se poate acorda un spor de până la 50% din salariul de bază al funcţiei înlocuite.