Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitoare sau neplatitoare de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitoare sau neplatitoare de TVA

Buna ziua,

As dori sa infiintez o firma, un club de joaca pentru copii, iar in viitor si un after school. Spuneti-mi va rog cum ar fi mai bine sa aleg, ca firma sa fie platitoare de TVA sau nu. AM tot citit si nu-mi este foarte clar care este diferenta pentru mine ca intreprinzator si ce avantaj /dezavantaj am sau voi avea in viitor.
Aveti optiunea de a va declara la inceputul activitatii neplatitor de tva.Dar atentie aceasta optiune o veti folosi pana veti atinge cifra de afaceri de 119.000 lei anual.In momentul depasirii acestei CA veti deveni platitor de tva.
Platitor de tva presupune ca veti colecta si deduce in acelasi timp tva.
Neplatitor de tva nu veti plati si nici deduce tva.
Multumesc frumos pentru raspuns.