Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Termen prescriere creanta
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Termen prescriere creanta

Buna ziua! In 11.2007 am contractat 2 credite de nevoi personale, fara giranti, pe 10 ani (fiecare dintre ele), in valoare de cate 10.000 euro fiecare de la 2 banci diferite. Banii respectivi au fost folositi de catre alta persoana, care s-a angajat sa plateasca ratele la banci. A platit ratele de la ambele banci timp de circa 1 an de zile (pana la sfarsitul lui 2008) si ulterior mi-a comunicat ca nu mai poate sa plateasca datorita intrarii in faliment a firmei sale. Am fost contactat periodic de reprezentanti ai celor doua banci si le-am comunicat ca nu am venituri si nici bunuri si ca din pacate nu am cum sa le mai platesc ratele. Intrebarea este daca se va putea face poprire pe viitoarele salarii (perioada determinata, strainatate, voiaje) si cand se vor prescrie aceste creante.
Va multumesc!
daca se ajunge la o executare silita, va pot pune poprire pe conturi din romania sau popri salariul la sursa , daca aveti contract de munca in romania
datoria se prescrie in 3 ani, daca acei creditori raman pasivi fara sa incerce sa recupereze din datorie
Multumesc foarte mult pentru raspuns!