Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... declaratia de impozit pe venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

declaratia de impozit pe venit

am 2 intrebari la care sper sa primesc cat mai repede raspuns.
1. in 2006 am realizat venituri doar din salarii, la 2 angajatori
2. in 2007 am avut tot 2 angajatori, iar unul dintre ei, pe langa contractul de munca, mi-a facut si un contract de conventie civila
Intrebarea mea este daca trebuie sa depun declaratia privin impozitul pe venit realizat in vreunul din acesti ani
va miltumesc
Da, in fiecare an trebuie sa depuneti declaratia de venit global. Pentru contractul civil trebuia sa va inregistrati anticipat la fisc si sa completati o declaratie de venit estimat, iar acum, pana pe 15 mai, sa depuneti declaratia de venit global cu sumele reale.
Pentru anul 2006 nu trebuie sa depuneti declaratie de venit global daca ati obtinul venituri doar din salarii.
Pentru anul 2007 depuneti declaratia respectiva doar pentru sumele realizate din conventia civila.
am primit doua raspunsuri care se bat cap in cap
,.
cum e pana la urma, ca m-ati bagat in ceata>
Contribuabilii nu sunt obligati sa depuna declaratie de venit global la organul fiscal competent daca obtin numai venituri dintr-o singura sursa, sub forma de salarii de la functia de baza, pe intregul an fiscal, pentru activitati desfasurate in Romania, in situatia in care angajatorul a efectuat operatiile de regularizare.
Prin urmare, trebuia sa depuneti declaratia de venit global pentru anul 2006.
De asemenea, trebuie sa depuneti declaratia si pentru anul 2007 ....intrucat ati realizat venituri atat din salarii, cat si din activitati independente ( conventie de prrestari servicii).

elis a scris:

Contribuabilii nu sunt obligati sa depuna declaratie de venit global la organul fiscal competent daca obtin numai venituri dintr-o singura sursa, sub forma de salarii de la functia de baza, pe intregul an fiscal, pentru activitati desfasurate in Romania, in situatia in care angajatorul a efectuat operatiile de regularizare.
Prin urmare, trebuia sa depuneti declaratia de venit global pentru anul 2006.
De asemenea, trebuie sa depuneti declaratia si pentru anul 2007 ....intrucat ati realizat venituri atat din salarii, cat si din activitati independente ( conventie de prrestari servicii).

Odata cu aplicarea cotei unice, procedura s-a modificat. Ce am afirmat anterior este corect.