Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Urmãrirea penalã
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Urmãrirea penalã

Bună !

Aș dori să vă întreb dacă cercetarea la faţa locului şi percheziţia corporală sau ridicarea, pot fi efectuate până la pornirea urmăririi penale?

Vă mulțumesc aniticipat!
Buna ziua! Cercetarea la fata locului si cautarea de noi probe intr-un dosar penal se fac bineinteles inainte de inceperea urmaririi penal. Cercetarea poate continua si dupa inceperea urmaririi penale, acest lucru fiind dispus de catre procuror.
Mii de mulțumiri!!!!!
ce s-a intamplat exact?
1. cercetarea la fata locului poate fi o activitate premergatoare si care sustine inceperea urmaririi penale.
2. potrivit noilor prevederi perchezitia(domiciliara,corporala) se efectueaza numai dupa inceperea U.P (controlul corporal, care este o activitate administrativa poate fi efectuat extraprocesual de catre organele abilitate)
3. *ridicarea* de obiecte sau inscrisuri poate fi efectuata atat inainte cat si dupa inceperea U.P