Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... citatie martor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

citatie martor

buna seara!
pe 1 februarie am fost citat ca martor intr-un dosar.
M-am prezentat , am fost audiat , sedinta s-a amanat pt 1 martie pt ca nu s-a prezentat un martor , iar acum doua zile am primit iar o citatie ca martor pentru 1 martie tot in acea cauza...asa este procedura sa ma citeze de fiecare data?
va multumesc!
Nu, se poate sa va fi citat din eroare
probabil cand a redactat grefierul citatiile a facut pentru toti martorii...eu in situatia asta nici nu stiu ce sa fac sa ma prezint sau sa dau un telefon la judecatorie ... pentru ca am de strabatut vreo 200 km pana acolo ... multumesc!
Daca ati fost audiat, in mod normal instanta nu trebuia sa mai dispuna din nou citarea dvs., insa pentru linistea dvs.luati legatura telefonic cu arhiva instantei respective pentru a verifica situatia din dosar.
In mod nromal,nu mai trebuia sa va citeze din nou,,daca ati fost audiat.
Ca scenariu este posibil ca instanta ,dinoficiu sau vreuna dintre parti sa fi solicitat reaudierea dvs.
La fel de adevarat,poate fi vorba despre o eroare.
am inteles...mi-au trimis pana acum inca doua citatii in total 3 ca si randul trecut tot 3 am primit... nu inteleg de ce atat de multe , mai ales ca m-am si prezentat...