Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Recuperare creanta AVAS
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Recuperare creanta AVAS

Poate AVAS sa-si recupereze o creanta mai veche de 10 ani? Incalca sau nu legea????????????
Nu stiu unde ati mai pus intrebarea, dar daca nu veniti cu niste amanunte in prezenta postare, cum sperati totusi sa va raspunda cineva?
Daca inregistrarea dosarului pe rolul instantei s-a facut in interiorul termenului de prescriptie de trei ani, la limita acestuia, iar procesul de recuperare a creantei (plimbat pe la toate instantele) a durat 7 ani, e posibil.
Multumesc .Intrebarea am postat-o tot aici cu 3 zile inainte.
In 1999 AVAS a preluat diverse creante. Nu a fost nici o intrerupere de prescriere si nici un alt proces.In ianuarie 2010 a solicitat recuperarea creantei din 1999. Instanta a inceput procedura simplificata a insolventei. E posibil ca societatea sa fie obligata la plata sumei din 1999?
Nu. Fiind creanta a la bugetele statului, termenul de prescriptie este de 5 ani.
Dar daca nu s-a facut nicio intrerupere din 1999, faceti recurs la incheierea de deschidere a procedurii insolventei. Daca mai sunteti in termen...