Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda contravenþionalã conform Legii nr. 61/1991
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda contravenþionalã conform Legii nr. 61/1991

Bună ziua. Deşi speram să nu ajung niciodată într-o asemenea situaţie, iată că s-a întâmplat.

În seara de 8 februarie am fost coborât din tramvai de un poliţist local din Timişoara, pe motiv că i-aş fi adresat semne obscene acestuia când am trecut prin staţia precedentă. Acest lucru nu s-a întâmplat şi din păcate nu am martori care să demonstreze acest fapt - eram doar doi oameni în tramvai.
Menţionez că agentul nu s-a prezentat şi nici nu mi-a cerut imediat să mă legitimez - m-am legitimat la cererea colegilor lui, mai târziu, la secţie. Agentul a comunicat prin staţie colegilor că refuz să mă legitimez şi am fost dus la secţie.
Trec peste abuzurile verbale şi comportamentul subuman al agenţilor şi peste faptul că mi-a fost luat telefonul cu care îl filmasem pe agent după ce m-a dat jos din tramvai. Pentru acestea am depus o plângere la Poliţia Locală. Când am fost întrebat dacă am obiecţii sau menţiuni agentul a completat această rubrică cu totul altfel decât cerusem eu. În final mi s-a cerut să semnez PV, am cerut să îl citesc înainte, am fost refuzat, am cerut să mi se citească PV, mi s-a citit pe sărite.

În fine, primesc PV acasă ieri. Aflu că am de plătit 700 lei pt încălcarea art. 3 pct. 1 şi 300 lei pt încălcarea art. 3 pct. 31. PV este întocmit corect, nu există nimic care să determine nulitatea acestuia. Un singur lucru este oarecum neclar, la descrierea faptei, rubrica "locul" este completată cu "sediul DPL", deşi contravenţia s-ar fi petrecut în Piaţa Traian. Totuşi, mai jos, este scris "a săvârşit în public (Piaţa Traian) gesturi obscene..."

Ţinând cont că pe formă nu prea am de ce să mă leg pentru a contesta PV, pe fond nu am martori, pot cere anularea PV, ştiind că sunt nevinovat şi bazându-mă doar pe jurisprudenţa CEDO referitoare la prezumţia de nevinovăţie?
Sau, ţinând cont de - sper - încurcătura cu locul comiterii contravenţiei?

Vă mulţumesc
Caps, utilizator
Locul comiterii faptei poate fi un caz de anulare a pv. Instanta va poate transforma si amenda in avertisment. Cereti aceasta in instanta, avand in vedere ca nu puteti administra alte probe si sunteti la primul contact cu legea.
Mulţumesc pentru răspuns.
O altă întrebare ar fi : plângerea contravenţională poate fi redactată de către mine sau ar fi mai bine să consult un avocat în această privinţă?

Mulţumesc
În cele din urmă am redactat eu plângerea contravenţională. Aş fi recunoscător celui care şi-ar arunca privirea peste ea, pentru a fi sigur că depun o plângere întocmită corect. Mulţumesc!

Domnule preşedinte,

Subsemnatul xxxxxxxxxxx
domiciliat în xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Formulez:
PLÂNGERE CONTRAVENŢIONALÃ
Împotriva procesului verbal de constatare a contravenţiilor nr. Xxxx din xxxxxx, încheiat de Poliţia Locală Timişoara, prin care, în baza art. 3 pct. 1 şi art. 3 pct. 31 din Legea nr. 61/1991 republicată am fost sancţionat cu 1.000 lei amendă contravenţională.
Vă rog să admiteţi această plângere şi să anulaţi procesul-verbal de constatare a contravenţiilor prin care mi s-a aplicat amendă în suma de 1.000 lei.
Motivele plângerii:
În fapt, prin procesul-verbal enunţat, am fost sancţionat cu 1.000 lei amendă, reţinându-se în seama mea faptul că aş fi săvârşit în public gesturi obscene la adresa agenţilor de Poliţie Locală şi aş fi refuzat să mă legitimez.
Consider că sancţiunea care mi s-a aplicat este nelegală şi netemeinică pentru că, în realitate, nu am săvârşit contravenţiile mai sus menţionate.
Ţinând cont de dispoziţiile art. 6 pct. 2 din Convenţia pentru apărarea drepturilor omului şi libertăţilor fundamentale coroborate cu prevederile art. 20 din Constituţia României, precum şi Hotărârea CEDO în cauza Anghel împotriva României, de faptul că nu pot administra alte probe şi că sunt la primul contact cu legea, cer admiterea plângerii şi anularea procesului-verbal atacat, sau, în subsidiar, transformarea amenzii contravenţionale în avertisment.
Trebuie, însă, să mai menţionez că în procesul verbal, ca loc al comiterii contravenţiilor apare „Sediul DPL”, iar în descrierea faptelor se precizează între paranteze „Piaţa Traian”, formulare care nu permite stabilirea exactă a locului comiterii contravenţiilor. De asemenea, agentul constatator nu a completat rubricile „ocupaţia” şi „locul de muncă”, deşi această obligaţie este prevăzută de art. 16. Pct. 1 din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor – actualizată la data de 27.04.2007. De asemenea, agentul constatator a completat rubrica „Menţiuni/obiecţiuni” în mod diferit de cel în care am cerut eu, lipsindu-mă de dreptul de a face obiecţiuni, conform Art. 16 din OG2/2001.
Totuşi, aceste aspecte le subliniez doar în subsidiar, pentru că eu nu am săvârşit contravenţiile invocate în procesul verbal.

În drept, îmi întemeiez plângerea pe dispoziţiile art. 8 din Legea nr. 61/1991.

Anexez o copie a procesului verbal a cărui anulare o cer.

Data depunerii Semnătura

Domnului Preşedinte al Judecătoriei Timişoara
Sarcina probatiunii apartine politiei,dar si dvs trebuie sa dovediti cu probatorii ca nu sunteti vinovat de contraventia care v-a fost imputata.
Atata timp cat nu va puteti dovedi nevinovatia,imi pare rau,dar nu cred ca aveti sanse.
Mulţumesc pentru răspuns.
Se poate cere reducerea amenzii contravenţionale pe motiv că am venit de doar 350 de lei pe lună?