Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... VALABILITATE IN INSTANTA PLAN DE SITUATIE ANEXA LA ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

VALABILITATE IN INSTANTA PLAN DE SITUATIE ANEXA LA AUTORIZATIA DE CONSTRUIRE

Situatia se prezinta in felul urmator: posed un teren din 1971 pe care am solicitat eliberarea unui titlu de proprietate in 2006. Acest titlu a fost eliberat. Fac mentiunea ca pe acest teren este construita o casa din 1972, pentru care se platesc impozite inca din acel an. Vecinul a cumparat terenul si constructia in 1996, contract de vanzare cumparare cu 300 mp teren suprafata mentionata in acesta dar fara dimensiuni.
Invocat la acest contract este un contract din 1967 care are mentionate dimensiuni de 15x20m.
Pe planul de situatie, despe care vb apar dimensiuni regulate, 18,8x14.5, dar care daca le transpui in teren intra sub casa mea, deoarece terenul are o forma neregulata.chiar si asa, dimensiunea de 18,8 este eronata deoarece in realitate este 18,4........???? cine isi asuma raspunderea pentru acestea...... deoarece vecinul sistine peste tot ca acest plan este facut de specialisyi si trebuie luat in considerare........ Chiar si asa, cand a intocmit planul si a vazut ca 273 mp din plan nu sunt 300 mp din contractul de vanzare cumparare.... proiectantul nu a realizat masuratorile corecte......... deci poate raspunde pentru intocmirea acestui plan ???????
Pe baza contractului si pe baza acestui plan a deschis actiune denulitate absoluta titlu de proprieatate.... iar instanta a luat de buna acea dimensiune de 18,8... si a dat ca solutie nulitate absoluta partial pe 11 mp........ ceea ce duce la desfiintarea unei retele edilitare a casei mele.... De asemenea.... nu a luat in considerare declaratia mostenitorului fostului proprietar al casei care a declarat ca in spatele casei, cand au vandut ca mostenitori, aveau doar 40-50 cm si nu masurat terenul.....

Terenul a fost folosit cu aceeasi configuratie din anul 1971. Acest lucru este destul de elocvent si in planurile cadastrale ale anului 1985 - 1989, realizate la nivelul orasului.
Cel care a vandut folosea exact terenul pe care l-a vandut..... adica dincolo de acel gard.......In acest sens exista si o declaratie notariala a unuia din vanzatori prin care recunoaste ca a vandut o casa cu calcan.... fara deschideri pe partea din spate, ca avea cca 40-50 cm de teren in spatele casei si ca la strada aveau un gard cu soclu de beton.....
Anterior emiterii titlului..... care a fost emis in baza art 27^2...... a fost intocmit dosarul pe limitele de teren existente.... inclusiv declaratii olografe ale vecinilor.....

Problema care se pune acum este ca vecinul a inceput sa declare ca am mutat gardul .... gard pe care il recunoaste ca a exista la data cumpararii terenului.....dar se contrazice in diferitele plangeri..... ba spune ca in anul 1999, ba ca in anul 2004..... ba ca l-am demolat impreuna..... ba ca el l-a gasit demolat si mutat cand a venit de la serviciu........

Nu tin neaparat sa ma judec pentru cei 11 mp de teren dar pe acea fasie de teren am realizat in anul 2006, anterior emiterii titlului de proprietate, reteaua de canalizare, si nu am pe unde sa ies spre racordare prin alta parte.......
Elflorin, utilizator
Daca nulitatea partiala absoluta dintr-un titlu de proprietate - a fost admisa pentru o suprafata de 11 mp, de unde stiti din totalul suprafetei D-voastra , ca aceea corespunde cu bucata afectata retelei de canalizare?
S-a facut si granituire in cauza? Cum a stabilit instanta ca, suprafata aceea de teren apartine vecinului?
Hotarara despre care vorbiti , daca este in acel mod redactata este gresita. S-a facut expertiza specialitatea topometrie in cauza?
Luati legatura cu el ,stai de vorba in privinta problemei pe care o aveti legat de utilitati ca nu aveti pe unde sa le aduceti, cedati cei 11m sau cat o fi, mergeti la un notariat si incheiati un act cu el ca e deacord sa va lase sa trageti utilitatile prin acel loc bine-inteles confor planurilor de situatie pe care le aveti privind bransamentu la :apa canal ,energie electrica,gaz metan. Chiar daca unele utilitati le trageti aerian si pentru acelea va trebuie acceptul dumnalui, nu-mai daca trec peste proprietatea lui. Si va repet-numai prin notariat nu verbal, totul sa fie scris si legalizat
ADOCATA, utilizator
Da, a fost facuta o expertiza ..... care a tras concluzia ca poate sa imi ia de la strada 0,4 m si in continuare pana in spatele casei......... unde latimea este de 1,2 m...... in total este 11 mp.......Asta deoarece domnul expert a tras concluzia ca cele doua terenuri neaparat trebuie sa se suprapuna........ Asta cu toate ca acel gard de la strada nu a fost modificat din 1996 incoace si nici inainte....... deasemenea existand un gard pe o lungime de 6 m de la acel punct pana intre case.... case care sunt cu streasina a mea si cu calcan a lui..........
POT SA IL RECLAM PE CEL CARE A SEMNAT PE PLANUL DE SITUATIE CU DIMENSIUNILE ERONATE ?????
ROG AJUTOR ????? daca pot sa il reclam, pe ce articol pot sa imi intemeiez plangerea ??????