Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... La succesiune trebuie sa participe toti membrii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

La succesiune trebuie sa participe toti membrii familiai de gradul intai?

Buna ziua!In urma cu 8 ani sotul meu a murit iar eu am ramas in casa cu cei 4 copii pe care ii am.Eu as dorii sa vand casa acum, copii sunt majori ,2 dintre ei sunt plecati din tara, iar eu ,dupa parerea mea nu stiu daca pot vinde casa fara acordul lor.Mentionez ca pana acum nu am mai facut nici o succesiune si nu stiu ce am de facut. In speranta unui raspuns va multumesc si va doresc o zi buna!
Cel mai simplu este, din punct de vedere procedural, ca descendentii dvs. (copiii) sa dea declaratie de renuntare la succesiune. In aceasta situatie deveniti singurul mostenitor si, dupa dezbaterea succesiunii la notar, puteti vinde fara prezenta sau acordul lor.
In cazul in care copiii nu sunt de acord nici sa faca declaratie de renuntare, nici sa va dea imputernicire si nici sa se prezinte la notar, va puteti adresa judecatoriei de la ultimul domiciliu al defunctului cu o actiune in dezbaterea succesiunii.