avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... cum putem sa refuzam CAS
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

cum putem sa refuzam CAS

Avem posibilitatea sa nu mai cotizam la un sistem falimentar asa cum este CAS?Sa alegem noi la cine sa ne asiguram !
Cel mai recent răspuns: Zurich Broker , Consultant asigurari 09:34, 16 Februarie 2011
exista aceasta posibilitate:)
v-as ruga sa precizati ,daca se poate,modalitatea in care sa ne asiguram in alt fel.
:)Si eu sunt interesata sa cunosc modalitatea legala.
Totusi,despre ce discutam?Contributia la pensie in sistemul public(CAS )sau contributia obligatorie la sanatate(CASS)?
banuiesc cala la asigurarile de sanatate pentru care eu m-am interesat si mi s-a comunicat ca angajatorul este obligat sa-mi opreasca acele sume si vorbim de cca 200 ron pe luna in conditiile in care imi cumpar tot tratamantul de care am nevoie si daca fac demersuri sa mi se deconteze anumite analize medicale intampin greutati iar daca mi se aproba primesc banii dupa 5-6 luni cu toate ca legea prevede ca beneficiez de tratament si analize gratuite.
asta e tara in care traim.
Daca sunteti angajat,contributia la sanatate este 5.5% din salariul brut.
Avem o lege a asigurarilor de sanatate,sunt stabilite drepturi si obligatii dar exista o singura certitudine-obligatiile le respecta doar persoana asigurata.

Contributiile in sistemul public sunt obligatorii,indiferent ca ne raportam la pensie sau la sanatate.

Exista asigurari private de sanatate pentru cei care isi permit un cost suplimentar.
De asemenea,se pot atasa clauze medicale pe contractele de asigurare de viata.
Nu stiu cat costa o zi de spitalizare in prezent(la stat!)dar imi amintesc ca acum cativa ani era 150 lei/zi.Posibil sa fie azi la concurenta cu o camera de hotel de lux:(

Oficial,sanatatea ne costa putin(daca ne raportam la contributii).Cat costa in realitate,stiu oamenii care apeleaza la serviciile medicale.

Ce putem sa facem cand nimic nu functioneaza cum trebuie?Vorba aceea:numai bolnav sa nu fii!


Ultima modificare: Marți, 15 Februarie 2011
floare _de_ colt, utilizator

Alte discuții în legătură

Contributie cnas Floryns Floryns Buna ziua. Am si eu cateva intrebari legate de contributiile catre CAS, CNSAS, contributiile catre stat si voi incepe cu problema principala. Am 23 de ani, ... (vezi toată discuția)
Asigurarea de sanatate comihalcescu comihalcescu lucrez la stat si acolo imi opreste din salariu sub forma \"CASS 5,5%\" , INTREBAREA ESTE : pot sa renunt la aceste servicii si sa nu imi mai opreasca aceasta ... (vezi toată discuția)
Plata contributiilor sociale de catre o persoana fizica VeroRAM VeroRAM Buna seara Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema . Momentan sunt in somaj (mai am 3 luni de somaj) . Am inteles ca este posibil de la momentul in ... (vezi toată discuția)