Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... cum putem sa refuzam CAS
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

cum putem sa refuzam CAS

Avem posibilitatea sa nu mai cotizam la un sistem falimentar asa cum este CAS?Sa alegem noi la cine sa ne asiguram !
exista aceasta posibilitate:)
v-as ruga sa precizati ,daca se poate,modalitatea in care sa ne asiguram in alt fel.
:)Si eu sunt interesata sa cunosc modalitatea legala.
Totusi,despre ce discutam?Contributia la pensie in sistemul public(CAS )sau contributia obligatorie la sanatate(CASS)?
banuiesc cala la asigurarile de sanatate pentru care eu m-am interesat si mi s-a comunicat ca angajatorul este obligat sa-mi opreasca acele sume si vorbim de cca 200 ron pe luna in conditiile in care imi cumpar tot tratamantul de care am nevoie si daca fac demersuri sa mi se deconteze anumite analize medicale intampin greutati iar daca mi se aproba primesc banii dupa 5-6 luni cu toate ca legea prevede ca beneficiez de tratament si analize gratuite.
asta e tara in care traim.
Daca sunteti angajat,contributia la sanatate este 5.5% din salariul brut.
Avem o lege a asigurarilor de sanatate,sunt stabilite drepturi si obligatii dar exista o singura certitudine-obligatiile le respecta doar persoana asigurata.

Contributiile in sistemul public sunt obligatorii,indiferent ca ne raportam la pensie sau la sanatate.

Exista asigurari private de sanatate pentru cei care isi permit un cost suplimentar.
De asemenea,se pot atasa clauze medicale pe contractele de asigurare de viata.
Nu stiu cat costa o zi de spitalizare in prezent(la stat!)dar imi amintesc ca acum cativa ani era 150 lei/zi.Posibil sa fie azi la concurenta cu o camera de hotel de lux:(

Oficial,sanatatea ne costa putin(daca ne raportam la contributii).Cat costa in realitate,stiu oamenii care apeleaza la serviciile medicale.

Ce putem sa facem cand nimic nu functioneaza cum trebuie?Vorba aceea:numai bolnav sa nu fii!

floare _de_ colt, utilizator