Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... cum putem sa refuzam CAS
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

cum putem sa refuzam CAS

Avem posibilitatea sa nu mai cotizam la un sistem falimentar asa cum este CAS?Sa alegem noi la cine sa ne asiguram !
Nu ne putem sustrage darilor la stat. Unde-i lege nu-i tocmeala! Asigurarile private de sanatate daca vi le puteti permite atunci puteti beneficia de tot ce va doriti.
Din pacate nu puteti sa va sustrageti de la plata contributiilor la stat fara sa suportati consecintele. Iar acestea sunt marirea (uneori dublarea sau triplarea) sumei pe care o aveti de platit datorita acumularii in timp a penalizarilor, poprirea tuturor conturilor pe numele dumneavoastra, iar in ultima instanta statul va poate vinde bunurile proprii (ca masina, sau casa) pentru a achita datoria. Singura sansa de a scapa de aceste consecinte este sa nu locuiti in Romania.