Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot sa ajung in inchisoare din cauza unui accident de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot sa ajung in inchisoare din cauza unui accident de circulatie?

in anul 2004 am avut un accident rutier cu vatamare corporala in urma careia persoana a decedat dupa o luna de zile petrecute in spital si suferind anumite interventii chirurgice.accidentul sa petrecut la ora 6,30 in interiorul localitati circuland cu 65 km/h.victima mi-a iesit dintro data in fata unde era o curba fara trecere de pietoni.Eu din 2005 am parasit romania neprezentandu-ma la nici o citatie de la polite,practic nu stiu nici in ziua de azi ce sa intamplat.vreau sa-mi fac documente in italia, e probabil sa am probleme?bineanteles ca nu ma sustrag de la fapta pe care am comiso.ma puteti ajuta cu un sfat.va multumesc
In aceasta situatie urmarirea penala si judecarea cauzei se va face in lipsa dvs ,pentru ucidere din culpa ,conform art.178 al.1 si 3 c.pen.(pedeapsa an la 5 ani inchisoare,cu eventual spor de 3 ani,in situatia in care v-a fost retinut si al.3).
Da,pedeapsa ,datorita lipsei dvs de interes,poate fi aplicata si cu executarea intr-un loc de detentie ,in functie de circumstantele savarsirii ei si de aprecierea magistratilor.
Verificati pe site-ul instantelor sau rugati pe cineva din tara sa faca acest lucru la instanta competenta teritorial,daca nu ati fost deja condamnat.
Sa verifice si care este condamnarea in cazul aplicarii ei,daca nu, apelati la un avocat sa verifice stadiul anchetei sau al judecarii cauzei.
Radu Gabrian, Mediator
ca urmare a unui accident de circulatie,soldat cu victime, solutia dispusa de instanta poate fi inclusiv dispunerea pedepsei cu inchisoare cu executarea pedepsei in stare de detentie.
ar fi bine sa va interesati de caz
tinand cont de faptul ca fapta este din 2004 e posibil ca dvs sa fi fost condamnat.
ati mai fost in tara ?
ati solicitat un cazier judiciar ?
banuiesc ca nu stiti in ce stadiu e dosarul.
daca ati coopera ati putea scapa mult mai usor insa daca nu va prezentati la solutionarea dosarului nu va puteti spune punctul de vedere si atunci daca nu va va conveni solutia veti da vina pe judecatori.
alex1778 a scris:

in anul 2004 am avut un accident rutier cu vatamare corporala in urma careia persoana a decedat dupa o luna de zile petrecute in spital si suferind anumite interventii chirurgice.accidentul sa petrecut la ora 6,30 in interiorul localitati circuland cu 65 km/h.victima mi-a iesit dintro data in fata unde era o curba fara trecere de pietoni.Eu din 2005 am parasit romania neprezentandu-ma la nici o citatie de la polite,practic nu stiu nici in ziua de azi ce sa intamplat.vreau sa-mi fac documente in italia, e probabil sa am probleme?bineanteles ca nu ma sustrag de la fapta pe care am comiso.ma puteti ajuta cu un sfat.va multumesc

Ar trebui sa va scoateti un cazier judiciar.
Daca ati fost judecat in lipsa se poate sa aveti o pedeapsa cu executare...
Ati gresit foarte tare ca nu ati fost deloc prezent...
Ati omorât un om, v-ati pus palma in buzunar si ati plecat. Chiar v-ar surprinde sa fiti condamnat? In mod evident fapta vi se pare una triviala. Cum sa-si permită nenorocitii aia de judecători sa va condamne? Eu recomand sa faceți o plângere la CEDO dacă v-au condamnat!