Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inchisoare cu suspendare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inchisoare cu suspendare

Buna seara! se pot da doua pedepse de inchisoare cu suspendare??
da, cu conditia ca pedeapsa aplicata sa nu fie mai mare de 2 ani
Pentru cea de-a doua fapta, exista proces pe rol?Din experienta, eu nu recomand suspendarea ci executarea la locul de munca, intrucat in termenul de incercare se pot intampla multe.
cel mai mare numar de condamnari cu suspendare a fost de 5 dar toate date in acelasi an de 3 instante diferite.
daca a fost condamnat cu suspendare si a savarsit o noua infractiune atunci nu mai poate primi suspendare ci mai grav i se va alatura suspendarea la noua pedeapsa .
Fara toate datele spetei nu se poate da un raspuns corect.Depinde de forma de vinovatie, varsta la data savarsirii faptei...
in cazul meu,anul trecut am primit o pedeapsa de 2 ani cu suspendare pentru complicitate la furt...anul asta sunt cercetat penal pentru fuga de la locul accidentului(accident soldat cu victime,mentionez ca victima nu a depus plangere impotriva mea)