Forum Discuţii juridice Executare silită Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
Discuție deschisă în Executare silită

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns

Am o hotarare judecatoreasca din februarie 2008 prin care mi s-a atribuit imobilul cu obligatia de a plati sulta .Creditorul face cerere de executare silita in 2009 dar renunta la ea in termenul de 15 zile.Nu stiu daca executorul a intocmit proces verbal.Am primit acum o somatie de plata ''In baza sentintei.....precum si a procesului verbal de stabilire debit si cheltuieli intocmit in dosarul executional abc/2009 va somam''.Pana acum nu am mai primit nici o somatie.Nu stiu daca s-a adresat creditorul din nou executorului.Nu trebuia sa faca un nou dosar executional? Cum ar trebui sa procedez?
in cazul in care a solicitat suspendarea executarii(cum deduc), nu mai este nevoie de a deschide un alt dosar, ci pur si simplu sa solicite continuarea executarii.inteleg ca dvs nu a-ti achitat sulta nici pana in prezent,corect?
Nu am solicitat suspendarea,am convins creditorul sa renunte.Nu am achitat pana acum sulta.
distinsa doamna,
dvs nu aveati cum sa dispuneti suspendarea,dat fiind faptul ca acest lucru(fiind debitorul obligatiei) o puteati face numai prin instanta.
inteleg ca ati convins cumva creditorul sa suspende el caqzul,asumandu-va cred obligatia dea plati la un anumit timp.
din pacate,acum sunteti clar in rizico-pericolul ca pe langa sulta sa platiti si absolut toate cheltuielile ocazionate cu executarea.
ar trebui sa va achitati sulta cat mai rapid.
in opinia mea(si din practica), se va ajunge oricum acolo,dat fiind ca aveti bunuri imobile ce pot fi executate rapid.
Nici nu am sustinut ca as fi dispus eu suspendarea, dumneavoastra ati dedus ...,eu am scris inainte de ultimul dumneavoastra mesaj ca am convins creditorul sa renunte la executare.
subscriu la raspunsurile de mai sus , doar sa fac o mica complrtare, "intelegerile facute verbal intre parti sunt greu de dovedit." O alta cale ar fi aceea sa constatati daca de la primul act de executare au trecut 6 luni. Puteti cere desfintarea executarii silite pe motivul "perimarii'. Dar aceasta va ajuta pentru o perioada scurta de timp pentru ca obligatia din titlul executoriu cosista in mod constant si tot trebuie sa o platiti. Mai mult creditorul D-voastra va poate solicita si atualizarea sumei cu coieficientul de inflatie pe timpul trecut pana la lichidarea completa a sumei datorate cat si a altor cheltuieli de executare... Sunt multe explicatii de dat ...