Forum Discuţii juridice Executare silită Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
Discuție deschisă în Executare silită

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns

Am o hotarare judecatoreasca din februarie 2008 prin care mi s-a atribuit imobilul cu obligatia de a plati sulta .Creditorul face cerere de executare silita in 2009 dar renunta la ea in termenul de 15 zile.Nu stiu daca executorul a intocmit proces verbal.Am primit acum o somatie de plata ''In baza sentintei.....precum si a procesului verbal de stabilire debit si cheltuieli intocmit in dosarul executional abc/2009 va somam''.Pana acum nu am mai primit nici o somatie.Nu stiu daca s-a adresat creditorul din nou executorului.Nu trebuia sa faca un nou dosar executional? Cum ar trebui sa procedez?
Buna ziua.De la primul act de executare au trecut aproape 2 ani,timp in care nu s-a mai intamplat nimic.Nu stiu daca executorul a consemnat intr-un proces verbal renuntarea la executare.Ce as putea face?
Multumesc
tatiana28 a scris:

Buna ziua.De la primul act de executare au trecut aproape 2 ani,timp in care nu s-a mai intamplat nimic.Nu stiu daca executorul a consemnat intr-un proces verbal renuntarea la executare.Ce as putea face?
Multumesc

Nu a intervenit prescriptia extinctiva...oricand creditorul poate formula o noua cerere privind executarea silita a dvs.

Renuntarea la respectiva executare nu echivaleaza cu renuntarea la drept...oricum va trebuie declaratia autentificata a creditorului pentru radierea sarcinii imobilului, la BCF.
Mai asteptati un an,,,si dupa aceea daca creditorul D-voastra va face o noua cerere de executare silita, va trebui sa primiti de la BEJ, o noua somatie de plata. Daca de la data ultimului act de executare au trecut 3 ani s-a prescris titlul executoriu, deasemeni si dreptul la actiune a creditorului impotriva debitorului.. Consultati un avocat daca va fi vreo executare silita pornita impotriva D-voastra.:sorry:

Nu a intervenit prescriptia extinctiva...oricand creditorul poate formula o noua cerere privind executarea silita a dvs.

Renuntarea la respectiva executare nu echivaleaza cu renuntarea la drept...oricum va trebuie declaratia autentificata a creditorului pentru radierea sarcinii imobilului, la BCF.

Stiu ca nu a intervenit prescriptia.Ce ma nelinisteste pe mine este dosarul de executare,daca din 2009 pana acum nu a mai trimis nici o somatie,nici un act oare nu este perimat dosarul?De ce am primit acum somatie in acelasi dosar?

Nu mai pot astepta un an ,am contactat un avocat si mi-a recomandat sa fac contestatie la aceasta somatie,sa vedem ce va fi.
Buna seara.Am facut contestatia la executare,termenul este abia in mai.Problema care m-a determina sa apelez din nou la dumneavoastra este faptul ca am primit azi de la executor o instiintare: publicatie de vanzare,un proces verbal de actualizare a sumei incheiat in urma cu cateva zile precum si o ''citatie'' prin care ne invita la sediul dansului pentru a ridica un exemplar al raportului de evaluare intocmit nu stiu cand deoarece pana acum nu am avut cunostiinta despre acest raport.
Cand s-a evaluat imobilul nu trebuia sa fim anuntati,eventual pentru a deschide locuinta sau macar sa fim prezenti?In aceasta a doua somatie primita la 2 ani dupa prima somatie (si dealtfel singura) valoarea creantei este tot cea de dinaintea actualizarii sumei,este in regula? Ce as putea face in momentul de fata pentru a putea suspenda licitatia deoarece licitatia va avea loc in aprilie iar pt contestatie avem termen abia in mai?
Va multumesc