Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu maternal

BUNA SEARA .MA NUMESC VALENTIN SI AM O INTREBARE PTR DUMNEAVOASTRA: SOTIA MEA ESTE GRAVIDA IN LUNA 8.A LUCRAT TIMP DE 2 ANI SI 6 LUNI LA O FIRMA DIN BUCURESTI SI INCEPIND CU DATA DE 17-09-2010 A FOST DISPONIBILIZATA SI TRIMISA IN SOMAJ.INTREBAREA MEA ESTE URMATOAREA; ARE DREPTUL SA PRIMEASCA AJUTORUL PENTRU INGRIJIRE COPIL (CONCEDIU POSTNATAL) SI DACA DA IN CE CONDITII.MULTUMESC ANTICIPAT
Somajul se ia in calculul celor 12 luni de venituri impozabile. Inca din somaj sa intre in concediu pre/postnatal..
1. Concediul de maternitate (pre si postnatal = 126 de zile) este una si concediul pentru crestere copil (CCC) pana la 2 ani este alta.
2. Daca sotia dvs. este acum in somaj indemnizat poate intra in concediu de maternitate si apoi in CCC.
3. Certificatul medical pentru maternitate il duce la Agentia de Somaj care il calculeaza si il plateste.
4. Ambele concedii suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea acestora.
5. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii persoana solicitanta sa aiba venituri impozabile din salarii, activitati independente sau activitati agricole sau perioade asimilate (concediu medical, concediu de maternitate, somaj indemnizat etc.).