avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu maternal

BUNA SEARA .MA NUMESC VALENTIN SI AM O INTREBARE PTR DUMNEAVOASTRA: SOTIA MEA ESTE GRAVIDA IN LUNA 8.A LUCRAT TIMP DE 2 ANI SI 6 LUNI LA O FIRMA DIN BUCURESTI SI INCEPIND CU DATA DE 17-09-2010 A FOST DISPONIBILIZATA SI TRIMISA IN SOMAJ.INTREBAREA MEA ESTE URMATOAREA; ARE DREPTUL SA PRIMEASCA AJUTORUL PENTRU INGRIJIRE COPIL (CONCEDIU POSTNATAL) SI DACA DA IN CE CONDITII.MULTUMESC ANTICIPAT
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:35, 16 Februarie 2011
Somajul se ia in calculul celor 12 luni de venituri impozabile. Inca din somaj sa intre in concediu pre/postnatal..
1. Concediul de maternitate (pre si postnatal = 126 de zile) este una si concediul pentru crestere copil (CCC) pana la 2 ani este alta.
2. Daca sotia dvs. este acum in somaj indemnizat poate intra in concediu de maternitate si apoi in CCC.
3. Certificatul medical pentru maternitate il duce la Agentia de Somaj care il calculeaza si il plateste.
4. Ambele concedii suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea acestora.
5. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii persoana solicitanta sa aiba venituri impozabile din salarii, activitati independente sau activitati agricole sau perioade asimilate (concediu medical, concediu de maternitate, somaj indemnizat etc.).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre indemnizatie crestere copil ciocolata09 ciocolata09 Daca am lucrat din iunie 2014 pana in februarie 2015 apoi am faut pauza si am iceput iar in 11.05.2015 pana in 01.07.2015 apoi din 09.07.2015 pana in ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil -cadru didactic( suplinitor) aiulian aiulian Buna seara Doresc sa stiu daca voi primi indemnizatia in conditile in care ...eu am contract determinat pana pe 1 septembrie iar eu voi naste ... (vezi toată discuția)
Am vreo sansa sa beneficiez de concediu prenatal ? diana192 diana192 buna ziua,am lucrat cu carte de munca din 01. 01 .2013 pana in 10.07.2013.iar dupa aceea am fost in concediu fara plata pana in data de 02.10.2013.din data de ... (vezi toată discuția)