Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data trecerii la pensie pentru limita de varsta - MAI
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data trecerii la pensie pentru limita de varsta - MAI

Pensionar MAI de invaliditate in baza articolului 27 legea 179/2004 si art.10 aliniatul 1 din legea 118/2010 din 1.08.2010,am stagiul de cotizare de 27 de ani 8luni si 22 zile din care ca militar 23 de ani,3 luni si 19 zile.Potrivit art.10 aliniatul 1 din legea 118/2010 nu am putut beneficia de prevederile art.14 litera b din legea 179/2004 (pensie anticipata partiala) desi indeplineam aceste conditii.In baza legii 263/2010 privend sistemul unitar de pensii,cand pot opta pentru pensie limitata de varsta???va rog un raspuns urgent!!!
Va rog sa reveniti cu data nasterii.
Buna ziua colega. Si eu am fost pensionat cu 04.08.2010 , sunt in aceeasi situatie. Salarii compensatorii mai luam?