Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decontari reparatii auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decontari reparatii auto

Service auto executa lucrari de reparatii auto la diversi clienti ( X) urmand ca apoi sa recupereze banii de la soc de asigurari(Y) . Este corect ca factura si devizul sa fie intocmite pe numele celui pentru care se executa reparatia (X) iar plata sa fie facuta de catre soc de asigurare sau factura trebuie intocmita pe numele soc de asigurare?. Cei de la asigurari imi cer factura pe numele persoanei X cu mentiunea pe factura ca plata se efectueaza de soc de asigurare ( Y). Este prima data cand intalnesc aceasta situatie si nu stiu cum este corect. Va multumesc anticipat!
Este corect sa intocmiti factura pe numele clientului (asiguratului), deoarece societatea de asigurare face plata in contul acestuia, in baza politei de asigurare.
Asa ca faceti cum vi s-a cerut.
Multumesc pentru raspuns.