Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... interdictii privind exercitarea profesiei de avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

interdictii privind exercitarea profesiei de avocat

cum explicati continutul art. 20 al. 4 ale noii legi 51/1995? "Dispozitiile alin. 1 si 2 se aplica si avocatului titular, avocatului asociat, avocatului colaborator sau salarizat in cadrul profesiei, care se foloseste de forma de organizare profesionala ori de raporturile de conlucrare profesionala stabilite in conditiile legii, in scopul eludarii acestor interdictii".
Cum as putea sa ocolesc aceste dispozitii in cazul in care sunt asociat intr-o SCA si am interdictia exercitarii profesiei de avocat la tribunal intrucat sunt sotul unei judecatoare.
Va referiti probabil la legea nr. 270/2010 pentru modificarea si completarea legii nr. 51/1995, pentru ca nu exista "noua lege 51/1995". Continutul alineatului 4 nu trebuie explicat ci aplicat. Tocmai de aceea exista acest articol pentru pentru a gasi raspunsul la intrebarea dvs.:"cum as putea sa ocolesc aceste dispozitii"? Nu puteti.