Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintare departament
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintare departament

Buna ziua

Am o mare dilema si mare nevoie de ajutor! Compania de recrutare care m-a angajat pentru o alta companie, m-a angajat pe perioada nedeterminata. Insa clientul companiei care m-a angajat isi desfiinteaza departamentul si ne trimite acasa. Din cate am inteles de la cunostinte, nu este legal sa te dea afara atat timp cat esti evaluat cu un procent de peste 80% la performante anuale, si ai depasit asteptarile angajatorului!

Rog un raspuns din parte voastra! Este legal?

Multumesc.
Daca isi desfiinteaza departamentul ,deci scoate posturile din organigrama,adica isi diminueaza activitatea -e legal.
Va poate oferi alt post daca are disponibil -daca nu ???
Daca desfiintarea postului este efectiva si are are o cauza reala si serioasa -e legal.
E o concediere care nu are legatura cu persoana salariatului.
Sunt convinsa ca va va oferi alt post tinand cont de performantele de care vorbiti.