avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintare departament
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintare departament

Buna ziua


Am o mare dilema si mare nevoie de ajutor! Compania de recrutare care m-a angajat pentru o alta companie, m-a angajat pe perioada nedeterminata. Insa clientul companiei care m-a angajat isi desfiinteaza departamentul si ne trimite acasa. Din cate am inteles de la cunostinte, nu este legal sa te dea afara atat timp cat esti evaluat cu un procent de peste 80% la performante anuale, si ai depasit asteptarile angajatorului!

Rog un raspuns din parte voastra! Este legal?


Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Mihaiela Dragomir , Avocat 17:20, 16 Februarie 2011
Daca isi desfiinteaza departamentul ,deci scoate posturile din organigrama,adica isi diminueaza activitatea -e legal.
Va poate oferi alt post daca are disponibil -daca nu ???
Daca desfiintarea postului este efectiva si are are o cauza reala si serioasa -e legal.
E o concediere care nu are legatura cu persoana salariatului.
Sunt convinsa ca va va oferi alt post tinand cont de performantele de care vorbiti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfintare post individual Eduard l Eduard l Buna seara, Angajatorul mi-a desfintat postul de lucru si ma aflu in perioada de preaviz. Am primit salarii compensatorii insa in decizia de desfintare ... (vezi toată discuția)
Desfiintarea posturilor / concedieri individuale membru1 membru1 Buna ziua stimati avocati! am si eu nevoie de un sfat URGENT pe scurt: presedintelui sindicatului,strict confidential, pe data de15 aprilie i-sa inmanat o ... (vezi toată discuția)
Concediere individuala mruazl@yahoo.com mruazl@yahoo.com buna ziua, as dori sa aflu daca la o reducere de personal prin concediere individuala, din statul de functii se reduc si posturile vacante? (vezi toată discuția)