Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Este posibil sa schimb un produs cu un altul mai ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Este posibil sa schimb un produs cu un altul mai performant?

Am cumparat acum cateva saptamani un laptop, insa nu functioneaza cum m-am asteptat. As dori sa-l schimb cu unul mai performant. Este posibil acest lucru in Romania? Exista vreo lege care sa ma ajute in acest sens? Multumesc.
Daca produsul a fost cumparat dintr-un magazin "fizic" si nu prezinta o lipsa de conformitate in sensul Legii 449/2003, vanzatorul nu are obligatia de a vi-l schimba.
Aveti posibilitatea de a negocia schimbul cu un produs mai performant, cu plata unei diferente de pret, dar numai daca vanzatorul accepta acest lucru.

Daca ati cumparat produsul online (ati incheiat contractul prin mijloace de comunicare la distanta), aveti posibilitatea de a renunta la el in termen de 10 zile lucratoare de la momentul livrarii, fara a oferi un motiv.