Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Arma neletala fara acte de provenienta. Cum intru in ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Arma neletala fara acte de provenienta. Cum intru in legalitate?

am primit un pistol cu gaxe din Germania, insa nu detin acte de provenienta. doresc sa stiu cum pot proceda pentru a intra in legalitate si ce acte imi trebuie pentru detinere?
Mergeti la IPJ in zona unde apartineti dvs si puneti un dosar pentru permis port arma.
Dosarul cuprinde fisa medicala , aviz psihologic, cazier si o taxa la trezorerie.
In 30 de zile vei primi avizul de port arma.
Apoi mergi cu pistolul la IPJ sa il inscrie in permisul dvs.
Din cate stiu eu pentru pistolul cu gaz nu va trebuie un dosar asa fructuos.
Am descris dosarul pentru pistolul cu bila (glont de cauciuc).
Cred ca pt cel cu gaz doar o taxa si cazier.
Pistolul cumparat din Germania nu are factura s`au bon?
Alexandru-Gabriel, utilizator