avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Arma neletala fara acte de provenienta. Cum intru in ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Arma neletala fara acte de provenienta. Cum intru in legalitate?

am primit un pistol cu gaxe din Germania, insa nu detin acte de provenienta. doresc sa stiu cum pot proceda pentru a intra in legalitate si ce acte imi trebuie pentru detinere?
Cel mai recent răspuns: Alexandru-Gabriel , utilizator 18:33, 16 Februarie 2011
Mergeti la IPJ in zona unde apartineti dvs si puneti un dosar pentru permis port arma.
Dosarul cuprinde fisa medicala , aviz psihologic, cazier si o taxa la trezorerie.
In 30 de zile vei primi avizul de port arma.
Apoi mergi cu pistolul la IPJ sa il inscrie in permisul dvs.
Din cate stiu eu pentru pistolul cu gaz nu va trebuie un dosar asa fructuos.
Am descris dosarul pentru pistolul cu bila (glont de cauciuc).
Cred ca pt cel cu gaz doar o taxa si cazier.
Pistolul cumparat din Germania nu are factura s`au bon?
Ultima modificare: Miercuri, 16 Februarie 2011
Alexandru-Gabriel, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Port arma neletala doberv doberv daca x cumpara de la magazin un pistol cu bile de cauciuc,pistol care se vinde ca si arma neletala mai are nevoie de vreo autorizatie sau permis de port arma? (vezi toată discuția)
Legea armelor COSTEL_TURCU COSTEL_TURCU AM FOST MILITAR ACTIV, AM DEȚINUT ARME DE FOC MAI BINE DE 20 ANI DE VÂNĂTOARE AUTOMATĂ,CU CALIBRU REDUS,AUTOAPĂRARE CU GAZ,ACUM DEȚIN UN PISTOL CU BILE ... (vezi toată discuția)
Dosar penal pistol cu bile de cauciuc Valentines Valentines In urma cu ceva timp am achizitionat un pistol cu bile de cauciuc legal inregistrat la politie de la un magazin de arme si moniti,dupa ceva timp am constatat ... (vezi toată discuția)