Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 - determinarea cuantumului ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 - determinarea cuantumului pensiilor, norme de aplicare

Avand in vedere faptul ca de la 01.01.2011 a intrat in viguare noua lege a pensiilor nr.263/2010, care a abrogat legea anterioara cu toate modificarile si anexele si la o luna si jumatate de la data intrarii in viguare nu exista inca norme metodologice de aplicare a legii (care de multe ori dau alta nuanta de interpretare al continutului legii), se poate face un calcul legal pentru cei care au drept de iesit la pensie in aceasta perioada, sau trebuie asteptate neaparat normele?
Normal in cat timp trebuiesc elaborate aceste norme? Nu era cazul stabilirii unui termen de intrare in viguare, care sa permita si aplicarea lui?
Viorel_Lucaciu, utilizator
Viorel_Lucaciu a scris:
Avand in vedere faptul ca de la 01.01.2011 a intrat in viguare noua lege a pensiilor nr.263/2010, care a abrogat legea anterioara cu toate modificarile si anexele si la o luna si jumatate de la data intrarii in viguare nu exista inca norme metodologice de aplicare a legii (care de multe ori dau alta nuanta de interpretare al continutului legii), se poate face un calcul legal pentru cei care au drept de iesit la pensie in aceasta perioada, sau trebuie asteptate neaparat normele?

Nu, nu pot fi determinate punctajele medii anuale intrucat nu exista aplicatie informatica, aplicatie care depinde si de normele de aplicare.

Normal in cat timp trebuiesc elaborate aceste norme?

Normal ar fi fost ca Legea nr. 263/2010 sa nu fie publicata in Monitorul Oficial doar cu 10 zile inaintea datei intrarii ei in vigoare.

Nu era cazul stabilirii unui termen de intrare in viguare, care sa permita si aplicarea lui?

In art. 183 din Legea nr. 263/2010 nu este prevazut un termen. De ce, numai legiuitorul stie.
Totusi in art. 177 din Legea nr. 263/2010 este prevazut un termen indirect :
"art. 177...
(3) ... se va face pe baza normelor metodologice aprobate prin hotarare a Guvernului pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi. "

Oare Guvernul nu trebuia sa respecte propria lege ???? Pentru ca el este autorul de fapt, chiar daca legea a trecut prin parlament.
Viorel_Lucaciu, utilizator
salut . pot sa-ti spun ca lucrez in domeniu, suntem in 23 martie si pana acum toate casele de pensii testeaza programul noiii legi a pensiilor .
mai pot sa-ti spun ca nici o casa de pensii nu a dat o decizie de pensie pe noua lege a pensiilor.
programul e naspa si e gru de lucrat cu el si o groaza de erori