Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... ATENTIE la RCA-urile false!!!!!!!!!!
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

ATENTIE la RCA-urile false!!!!!!!!!!

Mare atentie soferi!!!!...Au aparut si intermediari ce emit RCA-uri false...s-a intamplat in Buzau.
La prima vedere pare imposibil asa ceva...dar pentru cunoscatori se stie ca se pot falsifica foarte usor.
Asadar....ATENTIE!!!!!!!
Pentru a vefica daca o polita este reala, accesati urmatoarea adresa:

Centrul de informare CEDAM, va rugam sa ne contactati utilizand urmatoarele coordonate:

Comisia de Supraveghere a Asigurarilor
Str. Amiral Constantin Balescu nr. 18, sector 1, Bucuresti

E-Mail: cedam@csa-isc.ro
Telefon: 316.78.80, 316.78.81
Fax: 316.78.64

sau la adresa: [ link extern ]

succes!
Buna seara,
citind tot ce s-a scris mai sus mi-am zis sa verific, asa intr-o doara(ca doar nu se poate sa o patesc si eu) polita incheiata.
Surpriza masina nu apare asigurata.
Zic, nu si-au actualizat baza de date hai sa caut firma, brokerul, codul broker pe siteul BCR Asigurare.... . Nimic

Ce ar trebui sa fac? Adresa catre asigurator prin care sa verific daca figurez cu RCA incheiat?
Sa reclam direct la OPC?

Astept cu nerabdare sfaturi.
O zi buna,
Stefan
Baza de date CEDAM NU ESTE reala. De nenumarate ori am verificat si fara vreo explicatie rationala nu aprea polita in baza de date chiar daca era de cateva luni incheiata. Asa ca nu va panicati daca nu va gasiti polita ca fiind in baza de date. In concluzie CEDAM NU reflecta realitatea, e asa o fictiune ca multe alte lucruri in Ro.
Comisia de supraveghere a asigurarilor se poate sa nu aiba baza de date actualizata, insa pentru a verifica o polita RCA te poti adresa direct la sediul agentiei/sucursalei care a emis polita!
Nu contest faptul ca inca mai exista "scursuri" care se dau agenti/inspectori de sigurari tocmai in acest sens CEDAM va veni in luna mai cu o modificare a legislatiei asigurarilor, nu ne ramane decat sa o asteptam!
RCA-urile emitandu-se numai online...puteti vedea pe asigurare numele intermediarului si asiguratorului. Verificati direct la asigurator valabilitatea RCA.
Daca totusi aveti in posesie o asigurare RCA si nu figureaza la asigurator va trebui sa cereti socoteala brokerului sau asiguratorului ce a emis polita