Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... punere in posesie- evacuare chiriasi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

punere in posesie- evacuare chiriasi

Un revendicator are o sentinta def.si irevocabila pentru spatiile nevindute de catre primarie inca din 2002
In Noiemb.2007 se adreseaza instantelor pentru Nulitate absoluta a contractelor v/c ale actualilor proprietari avind la baza sentinta din 2002
Cu aceeasi sentinta dupa 3 saptamini se adreseaza unui executor pentru punere in posesie a spatiilor libere fiind clar enumerate in dispozitivul Procesului Verbal de Punere in Posesie
Acesta solocita asociatiei proprietarilor sa-i predea spatiile comune intrucit zice el ca ii apartin intrucit in sentinta din 2002 el a castigat imobilul mai putin spatiile vindute(realizati va rog ca si scara ii apartine noi ar trebui sa iesim din imobil cu elicopterele)
In aceeasi sentinta a mai castigat si terenul ca si cum nu ar fi existat constructii
Unul dintre chiriasi are o sentinta prin care Primaria i-a dat o suprafata din terenul revendicat unde omul si-a mai construit fara autorizatii citeva camere a facut cadastru si intabulare in baza sentintei obtinuta dar in care a inclus si un garaj pe care il avea cu contract de inchiriere dar nu a mai platit chirie din 1991
In Procesul Verbal de Punere in Posesie revendicatorul are si acest garaj
Care este modalitatea de a intra in posesia garajului revendicatorul?
Daca cel ce a revendicat are proproetatea terenului pe care se afla garajul, in virtutea dreptului de accesiune este prezumat si proprietarul garajului, insa acesta este detinut de un chirias care nu este clar ce drept are asupra lui, un drept de proprietate sau de folosinta, caz in care este detentor precar. Daca are un drept de proprietate se pune problema unui drept de superficie, daca este detentor precar poate fi solicitata evaucuarea sa din acel garaj.
Nu am inteles situatia, nici de fapt, nici de drept... ba e vorba de o scara (probabil dde bloc), ba de case... :-/
Poate reveniti cu o descriere mai inteligibila a situatiei, e greu sa-ti dai cu parerea astfel...

Oricum, ca se se vada cine are dreptul la acel garaj (de ce ne-ati povestit de bloc daca va interesa numai un garaj??) se va cere o comparatie de titluri in instanta...