avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract munca pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract munca pensionar

Buna ziua

Am un angajat care va atinge varsta legala de pensionare in acest an.
Atat noi (angajatorul) cat si angajatul dorim sa continuam contractul de munca, insa.

Se poate continua relatia de munca, chiar daca angajatul se va pensiona?
Am tot citit pe forum ceva legat de contracte numai pe perioada determinata pentru pensionari.

Daca se poate, putina lumina, va rog.

Multumesc,

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:47, 20 Februarie 2011
Buna ziua!Sunt inspector RU,studii superioare ,la o firma capital privat.Avem asemenea caz.Dupa pensionare,limita de varsta,l-am angajat,contract perioada nedeterminata.Platim toate contributiile catre stat,mai putin contributia catre somaj.
O zi buna!
@ Mamon: multumesc frumos!
delia.ionescu a scris:

Buna ziua

Am un angajat care va atinge varsta legala de pensionare in acest an.
Atat noi (angajatorul) cat si angajatul dorim sa continuam contractul de munca, insa.

Se poate continua relatia de munca, chiar daca angajatul se va pensiona?
Am tot citit pe forum ceva legat de contracte numai pe perioada determinata pentru pensionari.

Daca se poate, putina lumina, va rog.

Multumesc,




Isi poate continua activitatea numai daca este pensionar pentru limita de varsta sau de invaliditate de gradul III (in acest caz, timpul de munca va fi de 4 ore/zi).
Angajarea unui pensionar poate fi cu c.i.m. pe durata nedeterminata sau determinata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim determinat panzarumitica panzarumitica potrivit codului muncii, una din situatiile in care se incheie contract individual de munca pe perioada determinata este si cazul pensionarilor. Este vorba de ... (vezi toată discuția)
Angajare pensionara cu limita de varsta larisaafanasov larisaafanasov Am urmatoarea situatie: O salariata de-a noastra care are CIM pe perioada nedeterminata, in calitate de ajutor bucatar, cu 4 ore/zi este pensionara pe caz de ... (vezi toată discuția)
Cumul pensie cu salar ciucalaura ciucalaura Buna ziua, daca un pensionar la limita de varsta a avut contract pe perioada determinata pe 3 ani la o institutie publica, mai poate incheia alt contract pe ... (vezi toată discuția)