Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... vanzari de bunuri apartinand unei societatii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

vanzari de bunuri apartinand unei societatii

Buna ziua,
O societate aflata in situatia de insolventa datorita datoriilor mari, dar nefiind introdusa in procedura, poate vinde bunuri aflate in patrimoniul sau, atat corporale sau necorporale.?
Dacă faţă de societate nu s-a deschis procedura de insolvenţă încă, aceasta poate să îşi vândă bunurile sale. Totuşi, vă recomand să acordaţi o atenţie deosebită condiţiilor în care vânzarea va avea loc, deoarece ulterior deschiderii procedurii aceste transferuri patrimoniale se pot încadra în categoria celor prevăzute la art. 79 şi 80 din Legea insolvenţei, pentru care administratorul/lichidatorul judiciar poate introduce acţiuni de anulare.
Amila, utilizator
puteti sa le vindeti daca nu sunteti in insolventa