avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare imobil
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare imobil

in urma cu un an s-a vandut un imobil iar acum firma intra in insolventa. Sunt repercursiuni aspra tranzactiei???
Cel mai recent răspuns: GFC , utilizator 20:26, 14 Mai 2014
art. 80 din Legea 85/2006 - insolventei Art. 80
(1) Administratorul judiciar sau, dupa caz, lichidatorul poate introduce la judecatorul-sindic actiuni pentru anularea constituirilor sau a transferurilor de drepturi patrimoniale catre terti si pentru restituirea de catre acestia a bunurilor transmise si a valorii altor prestatii executate, realizate de debitor prin urmatoarele acte:
a) acte de transfer cu titlu gratuit, efectuate in cei 3 ani anteriori deschiderii procedurii; sunt exceptate sponsorizarile in scop umanitar;
b) operatiuni comerciale in care prestatia debitorului depaseste vadit pe cea primita, efectuate in cei 3 ani anteriori deschiderii procedurii;
c) acte incheiate in cei 3 ani anteriori deschiderii procedurii, cu intentia tuturor partilor implicate in acestea de a sustrage bunuri de la urmarirea de catre creditori sau de a le leza in orice alt fel drepturile;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma in insolventa - se anuleaza contractele incheiate pe o perioada de cu 3 ani in urma? catalina_vaduva@yahoo.com catalina_vaduva@yahoo.com Este adevarat ca daca o firma intra in insolventa, se pot anula toate contractele incheiate de aceasta pe o perioada de 3 ani in urma? Adica daca o firma X a ... (vezi toată discuția)
Vanzare auto de pe societate catre persoana fizica CRISTIAN CIRMACIU CRISTIAN CIRMACIU Buna seara. Am urmatoarea speta. O societatea a intrat in faliment si lichidatorul a solicitat anularea unui transfer de drepturi patrimoniale, conform unei ... (vezi toată discuția)
Judecata ocsi27 ocsi27 Buna seara Am achizitionat o masina in urma cu 3 ani de la o firma , care probabil era in faliment ( eu nu stiam aceasta treaba) si azi am vazut in ziar ca ... (vezi toată discuția)