Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... executare sentinta litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

executare sentinta litigiu de munca

cum se poate executa o sentinta litigiu de munca in favoarea angajatului, acesta avind de recuperat o suma de bani (10mil)
de fapt cum pot sa intru in posesia banilor
inca nu s-a facut recurs, dar nici termenul nu a expirat
cum?
O astfel de hotarare este executorie de drept,deci se poate pune in executare si inainte de judec rea recursului.Punerea in executare se face printr-o cerere adresata patronuluicare are obligatia ca in termen de 15 zile sa faca plata,in caz contrar poate face plangere penala impotriva celui in patronului.Crimar.
In primul rand se legalizeaza sentinta, dupa care se face o cerere catre angajator pentru executarea sentintei, cerere la care se ataseaza o copie dupa sentinta legalizata.
Daca drepturile banesti reprezinta plata salariilor si angajatorul nu face plata in 15 zile se face plangere penala in temeiul art. 277 C.m., in caz contrar va trebui sa te adresezi cu o cerere de executare la executorul judecatoresc
nu pot sa merg din start la un executor judecatoresc pentru executarea sentintei?
ITM-ul are vreun rol in aceste sentinte?
Poti merge din start la executor dar mai intai legalizeaza sentinta. Vezi ca executorul solicita un avans pentru inceperea executarii.
Nu ai spus daca sentinta se refera la plata salarilor. daca da te sfstuiesc sa trimiti o cerere de executare a sentintei catre angjator.
Sa stii ca procedura prin executor nu e prea rapida. [addsig]