Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inroducere plangere prealabila art.277, 278 C.M.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inroducere plangere prealabila art.277, 278 C.M.

as dori sa stiu daca in cazul ramanerii unei hotarari definitive si irevocabile cu privire la art.277 si 278 C.M. la data de 02.02.2008, iar dupa angajatul s-a adresat cu cerere de mai multe, dar sentinta nu a fost pusa in executare si plangerea a fost facuta la data de 12.01.2009 aceasta poate fi respinsa ca tardiva
Ceea ce conteaza este data la care hotararea judecatoreasca a ramas definitiva si irevocabila.
Inainate de plangerea prealabila angajatul introduce sentinta insotita de o cerere de executare la societatea in cauza. Asteapta 15 zile si daca societatea nu se conformeaza introduce plangerea prealabila.
Nu este tardiv introdusa deoarece probabil ca s-a ajuns la data de 12.01.2009 -in ceea ce priveste art.277 Codul muncii.
La art.278 Codul muncii nu trebuie sa treaca 15 zile pentru depunerea plangerii prealabile.
Plangerea penala pentru savarsirea infrcatiunii prevazute de art.277 C.mun. se poate face dupa trecerea termenului de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către salariat.
Prin urmare, de la data inregistrarii cererii se calculeaza acest termen si nu de la data la care hotararea judecatoreasca a ramas definitiva si irevocabila.
dar in cazul in care angajatul se adreseaza cu o noua cerere de executare a sentintei incepe sa curga un nou termen de introducere a plangerii sau curge in continuare termenul dupa trecerea celor 15 zile.
la art.278 C.M. daca nu este prevazut un termen de 15 zile atunci termenul de introducere a plangerii prealabile de cand incepe sa curga