Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... executor judecatoresc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

executor judecatoresc

Am o hotarere judecatoreasca executorie de drept, definitiva si irevocabila in cadrul unui litigiu de munca care obliga firma cu care am fost in litigiu sa-mi dea drepturile banesti restante. Doresc sa ma adresez unui executor judecatoresc deoarece firma nu doreste sa-mi achite aceste drepturile banesti. In acest caz executorul judecatoresc va fi platit de mine sau de firma cu care am fost in litigiu? Multumesc pentru raspunsuri.
in acest caz adresati-va cu o simpla cerere conducerii societatii angajatoare solicitind, in temeiul dispozitiilor art.277 Codul Muncii, punerea i aplicare a sentintei civile reprezentind drepturi banesti. in cazul in care reprezentantul angajatorului nu se conformeaza adresati cu o plingere penala parchetului de pe linga Tribunalul local, aratind ca angajatorul nu se conformeaza dispozitiilor legale. puteti, intre timp, dupa expirarea termenului de 15 zile prevazut de art.277 Codul Muncii sa va adresati unui executor judecatoresc, achitind un avans de onorariu pentru punerea in executare a sentintei civile. sumele de bani avansate executorului judecatoresc va vor fi returnate prin procedura executarii silite. executarea silita a sentintei civile nu intrerupe demersul la parchetul de pe linga tribunalul local.
In prima faza, dvs. va trebui sa ... avansati onorariul executorului.
Dupa ce va incasa banii, executorul ii va recupera de la firma, si ii veti primi inapoi (adica executorul va retine de la firma slariile dvs. conform hot. jud, plus onorariul sau - de obicei inainte de orice, va retine onorariul).

p.s. cam la fel cum se intampla si cu cheltuielile de judecata (avocat, taxe de timbru).
__________

update: eu zic sa incercati cu cerere la angajator, cum v-am mai sfatuit, si cu plangere la parchet. cred ca va merge, si veti primi banii, fara sa mai platiti si executor.
smeagull, utilizator