Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

care este taxa de succesiune la notariat?Daca fac acest lucru in termen de 6 luni de la decesul tatalui meu exista o reducere? Se poate face acest lucru si la judecatorie? unde este mai ieftin?
Puteti dezbate succesiunea atat la notariat cat si la judecatorie, depinde daca mostenitorii se inteleg cu privire la modalitatea de impartire a bunurilor respective. Cat despre costuri, daca mostenitorii sunt de acord, consider ca este mai ieftin la judecatorie. Faceti o tranzactie cu care va prezentati la primul termen si scapati ieftin :).
domnule mirel, in baza a ce considerati dumneavoastra ca este mai ieftina procedura contencioasa?
nu exista o taxa fixa pentru stabilirea onorariului notarial aferent dezbaterii succesiunii, ci un procent variabil in functie de valoarea bunurilor mostenite.
Termenul de 6 luni se refera strict la dreptul de optiune succesorala si nu influenteaza in nici un fel costul dezbaterii succesiunii. Exista in schimb un termen de 2 ani de la data deschiderii succesiunii (data decesului) timp in care mostenitorii sunt scutiti de plata impozitului catre stat, in cuantum de 1% din valoarea bunurilor mostenite.
Mergeti la un birou notarial si solicitati un calcul.